Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

MOBITEX
2.-4.3. 2023

Veletrh nábytku a interiérového designu

Ceny pro nejlepší mladé designéry a jejich studentské práce na téma Ekologie


Studentská sekce soutěže Grand Prix MOBITEX zviditelnila mladé talenty českého designu. Soutěžní přehlídka kreativních studentských návrhů z oblasti nábytku a bytových doplňků je tradiční součástí veletrhu.

Do letošního ročníku soutěže Grand Prix MOBITEX – sekce student se zapojilo 70 autorů ze šesti vysokých a tří středních škol. Celkem je vystaveno 80 prací, z nichž nejlepší získaly ocenění nejen od odborné hodnotitelské komise, ale také od partnerských organizací.

První místo v soutěži Grand Prix MOBITEX – sekce student získal kolektiv autorů z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, ateliéru Průmyslový design. Oceněna byla kolekce originálních květináčů, úspěšně vystavených již na světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji. Druhé místo letos patří studentce Mendelovy univerzity v Brně Natálii Konšelové a jejímu botníku Zigzag. Třetí příčku obsadila mladá designérka, která úspěšný návrh vytvořila ještě jako středoškolačka. Jana Krajná ze SŠUD a VOŠ Brno zaujala porotu interiérovým objektem Sušověs, který je kombinací věšáku, sušáku a němého sluhy a využívá prvky tištěné na 3D tiskárně. Mimořádné ocenění patří studentce Mendelovy univerzity v Brně Bao Nhi Do a jejímu svítidlu Nocenka.

Řadu ocenění mladým designérům udělili také partneři přehlídky. Cenu Klastru českých nábytkářů spojenou s možností stáže u některé z výrobních firem získala Karolína Krajčoviechová z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, ateliéru Produktový design. Její Wam už sbíral ocenění i jinde, jde o originální set křesla a stolku určený primárně do veřejných prostor. Cenu Národního centra nábytkového designu obdržela Markéta Blažková ze Západočeské univerzity v Plzni za policový systém Kari. Systém využívající ocelovou kari síť byl vytvořen v rámci semestrálního zadání „nábytek bez šroubů“, používá recyklovaný materiál a je sestavitelný bez použití nářadí. Cena společnosti Design Atak patří Kláře Káňové z Mendelovy univerzity v Brně za věšák Treesome.

Cech čalouníků a dekoratérů a truhlářů v rámci soutěže udělil dvě ocenění. Cena čalounického řemesla patří studentce Mendelovy univerzity v Brně Anně Horákové za čalounicky kvalitně zhotovené čalouněné studentské dílo Ply. Cenu truhlářského řemesla získal student Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, ateliéru Průmyslový design, Matej Vražel za kvalitně zhotovené truhlářské studentské dílo interiérový nábytek Trojica. Jde o multifunkční nábytkový solitér, který spojuje světlo, zrcadlo a němého sluhu do jednoho kompaktního celku. Nábytek Trojica získal i Cenu společnosti RIM CZ.

Damar Koudelková jako kurátorka přehlídky uvedla, že letošní přehlídková expozice je pojatá alternativně a navazuje na téma ročníku, kterým je ekologie. „Ne všechny vystavené návrhy jsou dotažené do takového konce, jaký by si zasloužily. Ale myslím, že se za tuto přehlídku nemusíme stydět – ani vy jako autoři, ani my jako organizátoři,“ konstatovala Dagmar Koudelková na závěr a dodala: „Jsem ráda, že se tato přehlídka koná, i když v trochu jiném režimu než v minulosti. Doufejme, že se bude konat i nadále, a děkuji za podporu společnosti Veletrhy Brno.“

 

Datum: 22.4.2022 16:15:00

Současně také

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště