Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

MOBITEX
23.-26.2. 2022

Veletrh nábytku a interiérového designu

Čalouník Jiří Liška: Zákazníky si musíme vychovat

 

Jiří Liška je majitelem firmy, která se od roku 1992 zabývá opravami čalouněného nábytku. Vyrábí jej a opravuje výhradně klasickou metodou, to jest vyvázání svinutých pér, zhotovení gruntu z africké trávy, naložení koňských žíní a použití potahové látky, případně kůže. „V současné době z osmdesáti procent opravujeme nebo restaurujeme nábytek,“ říká Jiří Liška na společném stánku s firmou BS-textil, se kterou léta spolupracuje.

„Jsme schopni zajistit i řezbářské a stolařské práce nebo opravit dřevo, které je hodně prolezlé červotočem nebo napadeno plísní. To se pak ozáří, aby v něm nebyly žádné bakterie, opatří se protiplísňovým nátěrem a pak se teprve se dřevem pracuje,“ dodává Jiří Liška. Jeho firma také vyrábí atypický nábytek na míru a především křesla „ušák“ a „prezident“. „Prezident bylo křeslo, které se vyrábělo v první republice a my ho tu máme i na stánku,“ dodává mistr čalounického řemesla i člen Cechu čalouníků, dekoratérů a truhlářů.

„Vždycky říkám, že zákazníky si musíme vychovat, protože když nemají ponětí, na čem sedí a z jakého materiálu výrobek je, tak se dívají jenom na to, jak vypadá. A také si musí uvědomit, že v křesle se neleží, ale sedí. Jsou samozřejmě lidé, kteří chtějí mít nový a moderní nábytek na pár let a půjdou si ho koupit třeba do řetězců, ale když pak volají, chtějí ho opravit a my se na to přijedeme podívat, zjistíme, že se jedná o nábytek s dřevotřískovou kostrou, a tím pádem je neopravitelný. Potom přijde další rozhodování - buď zůstanou u dřevotřískové kostry anebo si nechají udělat kostru z masivu. Anebo si pořídí nábytek z nějakého bazaru, zastavárny, zdědí ho nebo si ho někde koupí na Aukru. Stává se, že potom přijdou za námi a my jim ho upravíme do původního stavu nebo do stavu, jaký chtějí. Protože někdy lidé požadují, aby jejich kus měl patinu, příběh a historii, a jindy, aby vypadal jako nový. To už je potom na domluvě. V každém případě děláme vše výhradně klasicky,“ říká Jiří Liška.

Helena Prokopová, cechmistryně Cechu čalouníků, dekoratérů a truhlářů, v křesle "prezident".

Datum: 28.2.2020 12:45:00

Současně také

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště