Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Čalouněný nábytek: trendem je dokonalý odpočinek

 

Pryč jsou doby, kdy nám společenská pravidla velela sedět rovně u stolu a ani se nehnout. Současnost přeje větší uvolněnosti a klade důraz na pohodlí, což se odráží i v mnoha moderních kolekcích čalouněného nábytku. Aktuálními trendy dnes provedla návštěvníky veletrhu MOBITEX Helena Prokopová z Cechu čalouníků a dekoratérů a představila i některé rarity, jako je například čalouněná vana.

Odborná přednáška začala pohledem do domácích interiérů, kterým vévodila velká křesla a lehátka.  Pohodlné kusy nábytku jasně naznačily, že polehávání a posedávání je in, čemuž odpovídá i možnost měnit polohy a sklony opěradel, područek nebo opěrek nohou. V nabídkách firem se objevují i individuální křesla, vyrobená podle rozměrů a hmotnosti uživatele, elektricky polohovatelná. Do sítě bývají připojena buď vodičem anebo využívají akumulátor, jehož výhodou je větší uživatelský komfort – nikde nezavazí šňůry, přes které by bylo možné zakopnout nebo na kterých by si „pochutnal“ některý z domácích mazlíčků. Designéři myslí i na ovladače, které najdou své místo v kapsách nebo jsou ke křeslu přichyceny pomocí magnetu. Změnu zaznamenávají i jídelní židle, více čalouněné pro větší pohodlí. Novinkou jsou například jídelní židle, u kterých se mění sklon sedadla a opěradla při opření a zpětném narovnání, podobě jako u pracovních židlí.

Dalším trendem jsou odkládací nebo chcete-li konferenční stolečky, ať už integrované ke křeslu nebo pohovce či samostatně stojící. Vychytávkou jsou posuvné odkládací plochy, na kterých je hrnek s kávou nebo sklenička s vínem ve větším bezpečí.  Do módy se vrací pohovky s četnými polštáři v módních barvách, zejména modré, šedé či hnědých tónech, objevují se i pohovky se záplatami, podobně jako jsme zvyklí z módy. I u nábytku jsme svědky zvýšené obliby retro stylu, a to jak v duchu třicátých, tak šedesátých let, ovšem při použití soudobých kvalitních materiálů a technologií. Vrací se například vtahové prvky, ať už s knoflíky nebo bez nich, paspule a další detaily. Některé návraty však mají i svá rizika. „Jako soudní znalkyně varuji před křesly s čtyř paprskovým podložím, které není příliš stabilní a u kdy hrozí pády,“ dodává Helena Prokopová. Připomněla i několik zajímavostí, které patří spíše do kategorie rarit - čalouněnou vanu a umyvadlo nebo komfortní psí postel.

V závěru hovořila Helena Prokopová o projektu Das Haus Lucie Koldové, jehož klíčovým prvkem se stalo světlo. Promyšlený dům se společenskou místností se stylizovaným ohništěm v centru, s meditační místností, elegantními křesly CHIPS a mnoha dalšími prvky se postaralo o zážitek na IMM 2018, který Helena Prokopová označila za svátek českého designu. 

Datum: 28.4.2018 9:51:00

Současně také

Stavební veletrh Brno
17. - 20.2. 2021


DSB - Dřevo a stavby Brno
17. - 20.2. 2021

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště