Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

MOBITEX
2.-4.3. 2023

Veletrh nábytku a interiérového designu

BS textil: Zvolit přírodní nebo umělou potahovou látku?

Firma BS-textil s.r.o, zabývající se nejen potahovými materiály, je na trhu již od roku 1993. Již přes dvacet let jejich sídlo najdete na ulici Strojírenská ve Starých Horách. Firem jako je BS-textil v Česku moc není, dle slov jednatele Ing. Bohuslava Vody. V Jihlavě jsou pak s takovou nabídkou jediní a jejich sortiment je skutečně pestrý.


Přírodní či umělý materiál?

Na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět. V první řa-dě je potřeba si ujasnit, co od materiálu požadujeme - oděr, žmolkovitost, stálobarevnost (fyzikálně mechanické vlastnosti).

Dalším důležitým faktorem je také módnost a trendovost. Důležitým aspektem, který je také potřeba brát v potaz je snadná údržba (easy clean,…) a funkčnost (akustika, prodyš-nost, zátěžovost, bio-aktiv,…)

Co tedy zvolit?

Nejlepší pro výběr potahové látky je kombinace přírodního materiálu s chemickými vlákny. Takovéto potahové látky mají dobré vlastnosti z obou skupi-ny pro konečného zákazníka.

Přírodní materiál

Bavlna - příjemná k pokožce, dokáže absorbovat velké množství vody.
Len - v létě chladí, v zimě hřeje, vyšší cena, malá srážlivost, vysoká tepelná vodivost.
Vlna - vyšší cena, pro některé kousavý efekt, vysoká savost, plstí se.
Kůže - vhodný materiál pro výrobky s dlouhodobou životností, ale nevýhodou je vyšší cena kvalitních kůží.

Chemický materiál

Polypropylen (POP) - nejmenší nasákavost, je vhodný pro venkovní sezení, vlákno je velmi pružné a pevné, odolné proti plísním a bakteriím, nevýhodou je špatná probarvitelnost.

Polyester (PES) - jedná se o nejpoužívanější vlákno, které je pevné, má vyšší nasákavost, ale nemačká se, nevýhodou jevznik statické elektřiny.

Polyamid (PAD) - (nylon) je nejpevnější vlákno (i za mokra), přesto je pružné, rychle schne, má ale vyšší cenu, používá se při výrobě nejkvalitnějšího potahu Alcantary.

Koženka - označována jako ECO-kůže (PUR, PVC) – imitace kůže, v dnešní době i látek, které jsou vhodné do různých prostředí, výho-dou je nižší cena a přijatelné vlastnosti materiálu.

Recykláty

V současné době je trendem zpracování druhotných surovin, což se promítá i do oblasti potahových látek. V nabídce je velká řada materiálů, která se stále rozšiřuje. Při výrobě se často používá kombinace syntetických a přírodních materiálů, a to z důvodu snížení ceny a zlepšení potřebných parametrů potahů.

Kontakt:

Strojírenská 8/9
586 01 Jihlava
Tel.: 567 300 700
Email: bstextil@volny.cz
Web: www.bstextil.cz

 

 

Datum: 8.2.2023 6:59:00

Současně také

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště