Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Studentské ceny rozdány, toto je podle poroty 11 „nej“

Studentská soutěžní přehlídka GRAND PRIX MOBITEX 2020 – sekce STUDENT, v níž studenti prezentují výrobky, prototypy a modely z oblasti nábytku a bytových doplňků, dnes vyvrcholila slavnostním vyhlášením výsledků. Celkem bylo uděleno 11 cen, o které se utkalo 85 autorů s 95 pracemi z 9 středních a vysokých škol z celé České republiky. Téma letošního ročníku znělo EXPERIMENT.

 

Studentská soutěžní přehlídka GRAND PRIX MOBITEX 2020 – sekce STUDENT, v níž studenti prezentují výrobky, prototypy a modely z oblasti nábytku a bytových doplňků, dnes vyvrcholila slavnostním vyhlášením výsledků. Celkem bylo uděleno 11 cen, o které se utkalo 85 autorů s 95 pracemi z 9 středních a vysokých škol z celé České republiky. Téma letošního ročníku znělo EXPERIMENT.

„Kritériem pro vystavení práce na veletrhu MOBITEX je zhotovení návrhu v měřítku 1:1 a také dobré řemeslné provedení. Potěšující je kromě tradičně dobrého zastoupení škol zaměřených na nábytek také účast škol s výukou designu keramiky, porcelánu a textilu,“ říká předsedkyně poroty Dagmar Koudelková z Národního centra nábytkového designu.

Porota dnes ocenila studenty, kteří podle hodnocení odborné poroty nejlépe splňovali kritérium originality, kreativity, progresivity, nekonvenčnosti a funkčnosti. Hlavní cenu GRAND PRIX MOBITEX – STUDENT si odnesla Sabina Stržínková z ateliéru Průmyslového designu UTB ve Zlíně za čalouněnou židli Tammi, která vznikla ve spolupráci s firmou Nábytek Jelínek ve Valašském Meziříčí. Židle je výsledkem kombinace ruční práce s využitím moderní CNC technologie na výrobu opěradla.

Druhé místo patří Petrovi Matoušů za set na espresso nápoje ME`AZA. Student Ústavu designu FA na ČVUT v Praze se ve své tvorbě porcelánových šálků a podšálků na kávu inspiroval tvarem skleniček na víno, aby tak zvýraznil vůni nápoje. Třetí Ondřej Mikulec zúročil své zkušenosti houslisty a vytvořil originální obal na housle a jejich příslušenství, který může sloužit současně jako dekorace v interiéru i bytový doplněk. Žák 4. ročníku Střední školy nábytkářské a obchodní z Bystřice pod Hostýnem zvolil jako materiál ořech, lamelu, cín a čalounění.

Porota dnes udělila také dvě mimořádná ocenění, a to studentům a pedagogům ateliéru Průmyslový design FMK UTB ve Zlíně za kolekci porcelánových reproduktorů CINK!, která vznikla ve spolupráci s ateliérem Industrial Design a ateliérem Keramiky VŠVU v Bratislavě, a také studentkám oboru Textilní tvorba na Pedagogické fakultě Univerzity Hradec Králové, které soutěžily s kolekcí interiérových textilií.

Klastr českých nábytkářů dnes udělil dvě ceny, a to Andrejovi Kmeťovi za interiérovou židli na krátkodobé sezení Stair, kterou vytvořil v ateliéru Průmyslového designu UTB ve Zlíně, a Dominice Frömmelové z Mendelovy univerzity v Brně, Lesnické a dřevařské fakulty, Ústavu nábytku, designu a umění, která vytvořila toaletní stolek s dřevěnou konstrukcí a zrcadlem, doplněný LED světlem v bílé barvě.

Pracovní stůl Kristýny Frödové s atypickou konstrukcí z ocelových trubek s masivními deskami z rostlého dřeva oslovil Národní centrum nábytkového designu, které jeho autorce udělilo svoji cenu. Ta opět putuje na Lesnickou a dřevařskou fakultu brněnské Mendelovy univerzity. Ze stejné školy pochází i Gabriela Fridrichová, jejíž pracovní stůl pro generaci mileniálů získal Cenu společnosti DESIGN ATAK. Do třetice zůstává v Brně i jedna ze dvou cen Cechu čalouníků, dekoratérů a truhlářů. Patří Dominice Sirné za čalouněné odpočivné křeslo Dekorakryl. Druhá cena tohoto cechu putuje do Zlína, kde Iveta Krmíčková z ateliéru Průmyslového designu UTB našla inspiraci v oblacích a vytvořila modré, prošívané křeslo NUBES.

Na závěr slavnostního předávání cen poděkovala Dagmar Koudelková organizátorům z Veletrhů Brno Martinu Videckému a Lence Bednářové a ocenila celkovou úroveň soutěže. „I letos tu najdeme velmi zdařilé práce i hotové výrobky, máme tu výsledky spolupráce s konkrétními firmami. Cením si toho, že můžeme vystavovat práce v měřítku 1:1, které jsou funkční. Doufám, že se vám tato přehlídka líbí a příští rok budeme mít možnost opět se potkat se zajímavými návrhy,“ uvedla předsedkyně poroty.

Současně také

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště