Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

MOBITEX 2018 ukázal potenciál české nábytkářské výroby i svěží nápady mladých designérů, podpořil také výuku řemesel prvním mistrovstvím v oboru truhlář

 

Expozice Mezinárodního veletrhu nábytku a interiérového designu MOBITEX zaplnily většinu pavilonu F, zbylý prostor patřil soutěžní přehlídce studentského designu a přednáškovému fóru. Celý komplex Stavebních veletrhů Brno přivítal za čtyři dny podle odhadu třicet tisíc návštěvníků.

Veletrh se konal v době, kdy se českým nábytkářům daří zvyšovat tržby a spotřeba nábytku v České republice stoupá. Tuzemský nábytkářský průmysl roste už sedmým rokem v řadě a loni jeho produkce dosáhla 44,7 miliard korun. Za růstem však stojí především odbyt v zahraničí, protože export se za posledních pět let téměř zdvojnásobil. Jak na veletrhu MOBITEX informovali představitelé Asociace českých nábytkářů, nábytek vyvážíme hlavně do Německa a na další náročné trhy, kde zákazníci dokáží ocenit jeho kvalitu. Oproti tomu český trh stále častěji upřednostňuje levnější nábytek z dovozu. Průměrná cena dováženého nábytku ještě v roce 2015 činila 66 korun za kilogram, ale loni už pouhých 50 korun. Loni vyvezený nábytek české výroby byl podstatně kvalitnější a také dražší, průměrná cena za kilogram dosáhla 76 korun. To vše za situace, kdy spotřeba nábytku v České republice od roku 2013 trvale roste, ale v posledních letech je již z více než 50 % kryta dovozem.

O vývoji v oboru informoval veletržní doprovodný program, který se po celé čtyři dny odehrával na pódiu v pavilonu F. Přednášky byly určeny pro odborné návštěvníky i širší veřejnost a věnovaly se především trendům v interiérovém designu, novým technologiím i materiálům a radám pro spotřebitele. Návštěvníkům byla po celé čtyři dny k dispozici poradenská centra Klastru českých nábytkářů a Cechu čalouníků a dekoratérů.

Novinkou ročníku bylo historicky první Mistrovství ČR v oboru truhlář, které probíhalo přímo před zraky účastníků veletrhu. Se soutěžním úkolem vyrobit v pětihodinovém limitu stoličku ze smrkového masivu se popasovalo 13 nejlepších českých učňů - vítězů krajských kol - a čtyři mladí truhláři z Maďarska a Polska. Hlavním cílem bylo zatraktivnění oboru truhlář, na který se hlásí stále méně dětí. Pokles absolventů je dramatický a brzdí další rozvoj českého nábytkářského průmyslu. Ještě v roce 2005 se v celé České republice vyučilo truhlářem 2596 mladých lidí, ale loni jich bylo už jen 792, což představuje pokles o 69 procent. Tématu nedostatku řemeslníků a zájemců o studium nábytkářských oborů se věnovala také veletržní tisková konference. Ještě horší situace je totiž v čalounickém oboru, kde od roku 2005 poklesl počet absolventů o 80 %. Nedostatek pracovníků se podle oborových asociací stal limitujícím faktorem dalšího rozvoje, protože nutí firmy odmítat zakázky.

Tradicí veletrhu jsou soutěže o nejlepší exponáty v komerční i studentské části. Na stáncích vystavovatelů se o ceny GRAND PRIX MOBITEX 2018 ucházelo sedmnáct exponátů. V kategorii Progresivní design zvítězila sedací souprava Maira od společnosti Polstrin design, druhé místo odborná porota přiřkla bambusovému ventilátoru Stadler Form Otto vystavovatele Bibetus a třetí příčka patří předsíňové sestavě Ventum od družstva Dřevotvar Jablonné nad Orlicí. Vítězem kategorie Progresivní materiál/technologie se stala biometrická postel MagniSmartech od italské značky Magniflex, cenu za druhé místo získal dřevěný světelný rám Flex Frame wood od společnosti Top Advert a jako třetí byl oceněn pracovní stůl Tandem 3-segment vystavovaný společností Office Pro Service. Mimořádné ocenění odborná porota udělila společnosti Exit 112 a značce Böhm čalouněný nábytek, oceněna byla její nová „hudební pohovka“ se zabudovaným subwooferem jako doklad systematického vývoje a inovací v oblasti nábytkářského průmyslu. V soutěžní přehlídce GRAND PRIX MOBITEX – studentská sekce si návštěvníci prohlédli 80 návrhů či výrobků od 92 studentů z pěti středních a vysokých škol. Vítězným exponátem se stal ořechový jídelní stůl Memo, který navrhla Dominika Sirná z Ústavu nábytku, designu a bydlení Mendelovy univerzity v Brně. Dále bylo uděleno ještě devět studentských cen, a to jak odbornou porotou, tak partnery a sponzory soutěže.

Datum: 29.4.2018 8:11:00

Současně také

Stavební veletrh Brno
17. - 20.2. 2021


DSB - Dřevo a stavby Brno
17. - 20.2. 2021

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště