Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Nová kniha dr. Ivana Mrázka DRAHÉ KAMENY STAROVĚKÝCH CIVILIZACÍ na výstavě Minerály Brno

 

Na listopadové výstavě MINERÁLY BRNO bude skvělá příležitost zakoupit novou, letos vydanou knihu RNDr. Ivana Mrázka s názvem DRAHÉ KAMENY STAROVĚKÝCH CIVILIZACÍ a to přímo od autora. Dr. Mrázek bude na výstavě osobně přítomen, což bude jistě zajímavá příležitost k setkání s autorem. Dr. Ivan Mrázek se účastnil výstavy MINERÁLY BRNO v roce 2010 se svou knihou Drahé kameny Moravy a Slezska, která byla tehdy rozebrána během jednoho dne.  

RNDr. Ivan Mrázek je významný odborník, přednáší na Filozofické fakultě MU, je autorem několika odborných i populárně‐naučných publikací. Ve své desáté knize, DRAHÉ KAMENY STAROVĚKÝCH CIVILIZACÍ, předkládá exaktní údaje získané vlastním studiem ve významných světových muzeích v Londýně, Paříži, Římě, Aténách, Vídni, Káhiře, Mexiko City a na cestách za archeologickými památkami Itálie, Řecka včetně Kréty a Kyklad, Egypta, Mexika a Střední Ameriky. Tato publikace představuje drahé kameny a jejich zpracování v různých oblastech starověkého světa.

Drahé kameny jsou mistrovskými díly přírody a okouzlují člověka od nepaměti. Přispívá k tomu i stará víra v magickou, uzdravující a obšťastňující moc kamenů. Pro svou výjimečnost a vzácnost bývaly symbolem bohatství a moci. Mimořádná krása drahých kamenů byla zdrojem inspirace umělců mnoha starověkých kultur, které zanechaly výraznou stopu na cestě k naší civilizaci. Nevšední vlastnosti vyhradily drahým kamenům nezastupitelné místo v dějinách lidstva. Drahé kameny pomáhají při dešifrování hospodářských a kulturních styků – mezi různými oblastmi starověkého světa a přinášejí svědectví o sociálních a rituálních stránkách života starověké společnosti.

Mezi starověkými civilizacemi dominuje Egypt, jehož tradice ve využívání drahých kamenů (tyrkys, karneol, lapis lazuli, amazonit) ovlivnily i další starověké civilizace - kykladskou, mínojskou civilizaci na Krétě i mykénskou civilizaci na řecké pevnině. V knize je pojednáno o drahých kamenech v antickém Řecku (např. sochy ze zlata a drahých kamenů) nebo římském impériu (velké císařské kameje vyryté v sardonyxu). Jedna z kapitol je věnována antickým gemám v českých zemích. Významným tématem je spojení civilizací ve Středozemí s Mezopotámií (stezka lapisu lazuli) a civilizací údolí Indu a nefritová kultura starověké Číny. Závěrečná část díla představuje drahé kameny (nad zlato ceněný jadeit, tyrkys, obsidián) v Mexiku, v předkolumbovských andských kulturách v Peru - tyrkys, chryzokol, sodalit, obsidián, mušlovina – přezdívaná „červené zlato Inků“.

Jde o výpravnou publikaci. Kniha je napsaná čtivě a srozumitelně a je doplněna o bohatý obrazový a grafický materiál - mapky, tabulky, barevné fotografie a kresby, a je tak přínosná nejen pro odborníky z humanitních a přírodovědných oborů, ale také pro zájemce o drahé kameny z řad široké veřejnosti.

Kniha vyšla v Nakladatelství Masarykovy univerzity v roce 2013 a byla přihlášena do soutěže o nejkrásnější knihu roku. 

  

 

Zdroj: Katalog publikací MU

Zobrazeno: 0 ×

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště