Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

MINERÁLY BRNO
20.-21.5. 2017

Mezinárodní prodejní výstava minerálů, fosilií, šperků a přírodnin

ACHÁT – Josef Žatecký


Firma ACHÁT – Josef Žatecký pravidelně vystavuje na mineralogických akcích nejen u nás (Praha, Brno, Tišnov, Olomouc) ale i na Slovensku (Bratislava), v Rakousku (Wien, Linz) a v Německu (Berlin, Hamburg, Stuttgart, Dresden, Idar-Oberstein). Vyrábí náhrdelníky, náramky, náušnice a přívěsky z dovezených přírodních drahých kamenů, výběrových minerálů a perel z Číny, Indie, Brazílie, Jižní Afriky, Maroka a Madagaskaru. V nabídce má také minerály, fosílie, leštěné kameny a jiné výrobky z drahých kamenů.


Josef  Žatecký letos oslavil kulaté životní jubileum. S prvním poznáním nerostů se setkal ve své rodině, jeho otec byl sběratelem nerostů. Od roku 1981 byl zaměstnán v Geomagnetickém oddělení Geofyzikálního ústavu AV ČR. Každoroční odběry nerostů a hornin pro potřeby oddělení ho zavedly na četné lokality nerostů na Slovensku, což byla pro něho příležitost ke sbírání. J. Žatecký je spolu s kolegy z Geofyzikálního ústavu AV ČR a s prof. Vollstädtem z Německa spoluorganizátorem devítidenní expedice Lapis 1991, ve které byli němečtí partneři seznámeni s četnými lokalitami nerostů v Čechách, včetně fárání na Jílovém, návštěv muzeí v Třebenicích, Turnově a Národního muzea v Praze.


V roce 1992 s kolegy zakládá sdružení Mineral Metal, velkoobchod s minerály, šperky a drahými kameny. Sbírání nerostů J. Žateckého se z amatérského stylu změnilo v odborné. Expedice do Maroka (Maroko – Atlas 1999; Maroko – Atlas 2001, zúčastnil se i prof. Jan Petránek) mu poskytly možnost rozhojnit svoji sbírku. Je spoluautorem více jak deseti publikací a zpráv, týkajících se vývoje geofyzikálních přístrojů pro řízení fyzikálních experimentů počítači v oblasti fyzikálních vlastností hornin a minerálů. Je členem mineralogické sekce Společnosti Národního muzea a České geologické společnosti.

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště