Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

MINERÁLY BRNO
16.-17.11. 2019

Mezinárodní prodejní výstava minerálů, fosilií, šperků a přírodnin

V pondělí začal souboj o tituly a ceny 26. ročníku mezinárodní soutěže GRAND PRIX VINEX

 

GRAND PRIX VINEX je tradiční mezinárodní soutěž vín, jejímž cílem je na vysoké profesionální úrovni ohodnotit a ocenit nejlepší evropská a světová vína přítomná na trhu středoevropského regionu. Prestiž této soutěže danou profesionálním provedením umocňují originální ceny pro Championa, držitele nejlepší kolekce vín a vítěze kategorií dle návrhu světoznámého umělce Bořka Šípka. Letos se o možnost označit vína medailičkou této soutěže vína utkají už dvacátým šestým rokem.


Hodnocení vín probíhá v sídle Národního vinařského centra v budově Centra Excelence ve Valticích 29.-30. dubna. Vína hodnotí mezinárodní komise špičkových degustátorů na platformě počítačového hodnoticího systému ELWIS, vyvinutého Národním vinařským centrem. Kromě hodnotitelů z ČR posuzují kvalitu vín degustátoři ze Slovenska, Maďarska, Rakouska ale i USA.

 „Naším cílem je, aby hodnocení GRAND PRIX VINEX bylo etalonem kvality a profesionality při hodnocení soutěží vín v ČR. Soutěž nejen splňuje, ale i překračuje Národní standardy soutěží vín ČR,“ řekl Pavel Krška, ředitel soutěže, přičemž dodává: „Náš realizační tým a zkušení degustátoři zaručují profesionalitu hodnocení a z toho vyplývající prestiž udělených ocenění.“

Letošního ročníku se účastní 693 vzorků vín z ČR i řady dalších zemí Evropy i zámoří. Nejvíce vín je samozřejmě z České republiky, ale zastoupení mají také vína z Maďarska, Slovenska, Rakouska a Německa, ale i dalších vzdálenějších zemí.

Nejlepší vína získají tato medailová ocenění: stříbrné medaile od 84 bodů, zlaté medaile od 87 bodů a velké zlaté medaile od 90 bodů. „Tyto limity jsou ještě o něco přísnější, než jsou doporučené limity dle národních standardů pro soutěže vín, a tím podtrhují prestiž ocenění z této soutěže,“ dodává Pavel Krška.

Kromě udělení medailí bude dále vyhodnocen „Champion“ soutěže, vítězové kategorií, nejlepší kolekce a národní vítězové pěti zemí, které přihlásily minimálně 10 vín. Výherci hlavních cen obdrží prestižní skleněné poháry dle návrhu respektovaného designéra Bořka Šípka. Výrobci či přihlašovatelé dvou hlavních cen se dále mohou těšit na ceny od partnerů soutěže – Champion na profesionální chladicí vinotéku od firmy THERMOTECHNIKA BOHEMIA a Nejlepší kolekce na vysokotlaký čistič od firmy KÄRCHER.

GRAND PRIX VINEX organizuje Národní vinařské centrum, o.p.s. ve spolupráci s akciovou společností Veletrhy Brno a Svazem vinařů ČR a s podporou Vinařského fondu. Záštitu nad 26. ročníkem této mezinárodní soutěže vín převzali Ing. Miroslav Toman, CSc. – ministr zemědělství, JUDr. Bohumil Šimek - hejtman Jihomoravského kraje a primátorka statutárního města Brna JUDr. Markéta Vaňková.

Veřejnost bude mít příležitost seznámit s cca 500 nejlepšími soutěžními víny na brněnském výstavišti 25. a 26. května 2019. Prezentace proběhne v pavilonu „B“ souběžně s výstavou Minerály Brno.

Více na www.grand-prix-vinex.cz

Datum: 30.4.2019 21:00:00

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště