Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

MINERÁLY BRNO
18.-19.11. 2023

Mezinárodní prodejní výstava minerálů, fosilií, šperků a přírodnin

Návštěvníci Minerálů Brno zkoumají skrytou krásu kamenů pod mikroskopem


Velkou pozornost vzbuzují na výstavě Minerály Brno dva mikroskopy, které přivezl Ústav geologických věd Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Zejména dětští návštěvníci se díky nim alespoň na chvíli vžijí do kůže vědců.

První z mikroskopů je binokulární a zájemci si pod ním prohlédnou zkameněliny. „Funguje to jako lupa, takže s ním zkoumáme zejména ty exempláře, které jsou hodně malé a pouhým okem by nebyly vidět,“ popsala za organizátory programu Lenka Buřivalová.

Druhý mikroskop je polarizační. „Lidé se pod ním dívají na minerály. Často je překvapí, že kameny nejsou jen hnědé, černé a šedivé, ale září barvami duhy,“ řekla Buřivalová.

Se smyslem pro detail souvisí i soutěž, kterou vědci pro děti připravili. „Jejich úkolem je přiřadit kameny k fotkám, které vzniky pod mikroskopem. Máme tady horniny z celé České republiky, ale snažili jsme se přivézt zejména ty z okolí Brna,“ uvedla organizátorka. Návštěvníci tak uvidí kámen ze Stránské skály nebo čedič z Venušiny sopky.

Koho nebaví zkoumání detailů, může vzít do ruky štětec a vyzkoušet si práci paleontologů. „Děti hledají v písku zkameněliny, které pochází z Mušlova u Mikulova,“ sdělila Buřivalová.

Zábavný program pro děti bude v pavilonu B i na podzim. „Plánujeme přivézt interaktivní model sopky a horniny, které vznikají vulkanickou činností. Lidé tak na místě uvidí, v jaké části sopky určité kameny vznikají,“ nalákala Buřivalová.

 

Datum: 27.5.2018 9:57:00

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště