Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

MINERÁLY BRNO
16.-17.11. 2019

Mezinárodní prodejní výstava minerálů, fosilií, šperků a přírodnin

Poznáváme kameny: Smaragd z kolumbijského Muzo mine

 

Asi nejznámější a velmi ceněná zelená odrůda nerostu - berylu. Smaragdy se nacházejí a těží na sever od hlavního města Bogota. V okolí vesnice Muzo ve svazích u řeky Rio Minero se hloubí hluboké šachty a hledají se kalcitové žíly. Právě v nich se smaragdy nachází.

Žádný důl v Kolumbii není soukromý. Jde o nerostné bohatství státu a doly se soukromým společnostem jen pronajímají. Za celou dobu těžby bylo vytěžené jen asi 10% z odhadovaného množství, které se skrývá v zemi.

Vzácné lokality

Smaragdy mohou vznikat kontaktem tělesa horniny obsahující berylium s hlubinnými vyvřelinami s podílem chromu. Tato situace je však v geologické stavbě země poměrně velmi vzácná. Smaragdy v Kolumbii měly pro svůj vznik téměř ideální podmínky a krystaly smaragdů jsou často dokonale čisté. Proto je pro své šperky vyhledávají klenotníci z celého světa.

Lokalit, kde se tyto kameny nalézají, ve světě moc není, proto je tento zelený drahokam velmi vzácný. Smaragdy se těžily už ve starověkém Egyptě. Dnes se dobývají v Brazílii, Kolumbii, Zambii a v Rusku se nacházejí v pohoří Ural.

Text a foto: archiv Radka Votavy

 

Datum: 12.4.2019 19:54:00

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště