Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

BVV v médiích

Veletrhy se radují z propadu čínského vývozu

 

V neděli se otevře brněnské výstaviště, aby uvítalo návštěvníky 41. ročníku veletrhů módy Styl a Kabo. Jsou to jediné mezinárodní kontraktační veletrhy tohoto druhu na území Česka a Slovenska.

Obdobné se konají pouze ve Velké Británii, v Dánsku a Švédsku. Řada podobných veletrhů jinde v Evropě v době ekonomické krize zanikla, jejich pořádání u nás je úspěchem. Prohlásila to ve čtvrtek Vlasta Mayerová, projektová manažerka České obuvnické a kožedělné asociace, jednoho z odborných garantů celé akce.

„Pevně věříme, že výroba obuvi v Česku se udrží,“ optimisticky sdělila Mayerová. Důvody k radosti existují, protože v loňském roce meziročně klesl dovoz obuvi z Číny o 75 128 000 párů, tedy o 45 procent.

Jak Mayerová doplnila, dovoz přibližně sto miliónů párů obuvi z Číny představuje spotřebu zhruba deseti párů na osobu za rok. Každý Čech však spotřebuje průměrně jen 3,5 až 4,5 páru bot za rok, takže čínský dovoz pořád ještě více než trojnásobně převyšuje tuzemskou spotřebu.

Podle průzkumů roste poptávka po české produkci i po kvalitnějších výrobcích. O klesajícím dovozu látek i textilních výrobků z Asie a zároveň o oživení tuzemské výroby hovoří rovněž lidé z těchto oborů.

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště