Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

BVV v médiích

Rozhovor pro Moravské hospodářství

Zdroj: prosinec 2012   •  Moravské hospodářství

Rozhovor generálního ředitele Jiřího Kuliše
pro Moravské hospodářství 

Překvapilo váš, že chce německý vlastník Messe Düsseldorf prodat většinový podíl BVV? A zdůvodnili, proč se chtějí akcií zbavit?

Je to strategické rozhodnutí většinového vlastníka. Nechce vlastnit v zahraničí výstaviště s výjimkou výstaviště v Šanghaji, ve kterém má podíl. Pokud někde dochází k růstu veletržního průmyslu tak je to právě v Číně. Veletrhy v Evropě poklesly za  posledních pět let o třináct procent, naopak v Číně o třináct procent vzrostly. 

Proč by podle vás mělo město Brno koupit BVV?

V Evropě je to běžný model. Výstaviště vlastní zcela nebo z části město nebo nějaký vyšší správní územní celek. Také Messe Düsseldorf vlastní z padesáti procent město. Vídeňské výstaviště vlastní město stoprocentně.  Ekonomický význam výstaviště jako brněnského přesahuje hranice města, kraje. Má význam pro celou republiku.

Zvládne město řídit takovou společnost? Podle ekonomů je to obtížné i pro zkušený management.

Řídit veletržní správu v současných hospodářských podmínkách není skutečně jednoduché. Vlastník však společnost přímo neřídí, má k tomu odborný management. Město Brno vlastníkem je i nyní, byť menšinovým. Zástupci města jsou v představenstvu, jsou detailně informováni o ekonomice, činnosti a směrování společnosti.

Co se s výstavištěm změní, stane-li se vlastníkem město?

Výstaviště musí být výstavištěm a pořádat veletrhy.

Primátor Brna Roman Onderka řekl, že je potřeba hledat nové obory. Myslíte si to také?

Témata pro opravdu dobré veletrhy samozřejmě neustále hledáme, i když je to stále obtížnější.

Chcete zůstat ve vedení BVV, i když je koupí město Brno?

Práce mne baví a mám ambici společnost předat svému nástupci zeštíhlenou, finančně stabilizovanou, s dobrým portfoliem veletrhů po vypršení mé manažerské smlouvy..

Jak dopředu máte sestavený program veletrhů a může ho prodej BVV ovlivnit?

Máme naplánovaný veletržní program do roku 2016. Prodej podílu nemá na program vliv. Naše akce  musí být vždy komerčně proveditelné. Nemůžeme dělat veletrhy jen pro radost.

Jaký bude letošní hospodářský výsledek BVV?

Podle našich odhadů bude letošní zisk po zdanění kolem sto milionů.

Před dvěma lety jste říkal, že v prvním čtvrtletí 2012 má dojít podle UFI (Exhibition Industry Barometer) k plnému oživení veletržního podnikání. Byl tento předpoklad správný?

Tento výhled vycházel z normálních cyklů ekonomiky. Ale od roku 2008 se ekonomika v normálních cyklech nevyvíjí. Pohybujeme se v dlouhodobé stagnaci. Náš vývoj odpovídá vývoji v celoevropském kontextu. Oživení se dostavilo pouze v některých sektorech ekonomiky. Například bylo vidět na letošním strojírenském veletrhu. Naopak Stavební veletrh postihují problémy stavebnictví,  které každoročně klesá o sedm procent.  

Je nějaká významná akce nebo veletrh, který v Brně ještě chybí?

Z důležitých oborů chyběl mezinárodní elektrotechnický veletrh. Elektrotechnika je druhým nejsilnějším odvětvím v Česku. Veletrh AMPER s touto tématikou se konal v Praze, byl přesunut do Brna, kde se bude konat jako hostující akce potřetí. To je zajisté úspěch.

Který z veletrhů je nejúspěšnější?

Rozhodně strojírenský veletrh, který představuje také podstatnou část našich tržeb.

Na jaké novinky se můžou návštěvníci výstaviště v příštím roce těšit?

Nevýznamnější novinkou bude nový dopravní veletrh Eurotrans 2013 v září. Vzniká spojením všech dopravních nomenklatur do jednoho celku. Doprava je důležitějším oborem budoucnosti. Tento veletrh má potenciál dostat se v budoucnu mezi naše tři top veletrhy. Vidíte, stále hledáme a rozvíjíme nová témata....

 

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště