Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

BVV v médiích

Pavilon Z z výšky: o hokejové ploše se uvažovalo už v roce 1959

 

Shlédnout z ochozu pavilonu Z brněnského výstaviště ve výšce přibližně čtyřiceti metrů mohli v úterý pozvaní novináři. Viděli vnitřek a také okolí největšího výstavního pavilonu v Československu s užitnou plochou přes 24 tisíc metrů čtverečních, který od 9. do 25. února hostí Olympijský festival.

6. února 2018, Brněnský deník.cz

Na ochoz pod střešní konstrukcí se zástupci médií dostali po venkovním žebříku umístěném na povrchu kopule pavilonu Z, který má status kulturní památky. Z ptačí perspektivy tak viděli, že dva dny před začátkem Olympijského festivalu už pořadatelé ladí spíš detaily, nachystaný je rychlobruslařský okruh, trať na běžecké lyžování s biatlonovou střelnici i snowpark pro vyznavače snowboardingu či skateboardingu.

Finální podobu už mají také curlingové dráhy a plocha pro lední hokej i krasobruslení uvnitř pavilonu Z. V něm už se o umělém hokejovém hřišti uvažovalo v roce 1959, jak se píše v dokumentu z archivu společnosti Veletrhy Brno. „Podle pracovníků národního podniku ČKD Choceň by stavba hřiště přišla na dva miliony tehdejších československých korun, rozebíratelné tribuny by byly ještě o půl milionu dražší a další čtvrt milion by spolkla nová strojovna. Dodací lhůta by byla až dva roky, zřejmě i proto nikdy kluziště v pavilonu nevzniklo,“ uvedl mluvčí Veletrhů Brno Jiří Smetana.

Olympijský festival, který brněnské výstaviště hostí v době zimních her v jihokorejském Pchjongčchangu od 9. do 25. února, nabídne víc než třicet druhů sportů, které si mohou zájemci vyzkoušet a vybavení si přitom půjčí přímo v areálu.

Slavnostní zahájení se uskuteční v pátek v jedenáct hodin dopoledne, návštěvníci se dostanou do areálu už od devíti hodin ráno a do zahájení pro ně sportoviště otevřou zdarma. Jinak stojí vstupné padesát korun, děti do dvanácti let ho mají zdarma.

V neděli února zaveze fanoušky až do dějiště Olympijského festivalu speciální Raška Expres. Vlak vyjíždí v půl deváté ráno ze stanice Praha hlavní nádraží a jede přímo do Brna. Výjimečná událost připomíná padesát let ode dne, kdy skokan na lyžích Jiří Raška získal pro Československo historicky první zlatou medaili ze zimních olympijských her.

Pasažéry speciálního Raška Expresu budou mimo jiné vnuk Jiřího Rašky Jan Mazoch s rodinou, trojnásobný olympijský medailista v kanoistice Josef Dostál, bronzový oštěpař z mistrovství světa 2017 Petr Frydrych či skokan na lyžích Dalibor Motejlek, vůbec první gratulant Rašky k olympijskému zlatu v Grenoble 1968.

Cestující se mohou těšit na osobní setkání s olympioniky, besedu i autogramiádu. Při cestě se uskuteční několik soutěží a kvízů pro dospělé i děti, hlavní výhra bude čepice z olympijské kolekce Raškovka. Ve speciálním vlaku zazní exkluzivní ukázky z nové verze Pohádky o Raškovi načtenou Oldřichem Kaiserem. Celou olympijskou jízdu moderuje youtuber Tomáš Touha.

Kapacita vlaku je omezená, do prodeje jde momentálně devadesát vstupenek. Cestujícím poslouží zakoupená jízdenka, jejíž cena je nastavena na 690 korun, zároveň jako volná vstupenka na festival. V Brně bude k vlaku připojena vlečka, která celou soupravu dopraví až před brány pavilonu Z. Jízdenka platí i na cestu zpět ve stejný den – z Brna vyjede vlak směr Praha v půl šesté večer.

Autor: Jaroslav Kára

Celý text a fotogalerii najdete zde.

 

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště