Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

BVV v médiích

Mít oči otevřené

Norbert M. SchmidtRozhovor obchodního náměstka generálního ředitele, pana Norberta Schmidta pro německý ekonomický magazín OST WEST CONTACT č. 9/2013 - speciální příloha Česká republika (překlad z německého originálu).

OST WEST CONTACT hovořil s Norbertem M. Schmidtem, obchodním náměstkem generálního ředitele společnosti Veletrhy Brno, a.s., o aktuální vývoji ve veletržním průmyslu, o nejdůležitějších akcích BVV v nadcházejících měsících, jakož i o některý novinkách, které mají veletržní akce na brněnském výstavišti do budoucna ještě více zatraktivnit.

OWC: Pane Schmidte, jak se aktuálně daří veletržnímu byznysu?
Schmidt: První polovina roku 2012 přinesla veletržnímu průmyslu lehké oživení. Obrat z operativní činnosti BVV činil přibližně 50 milionů EUR, což znamená, že jsme mohli vykázat zisk ve výši cca 850.000 EUR. Jde o nejlepší hospodářský výsledek od roku 2009, tj. od začátku hospodářské krize. V roce 2012 jsme na brněnské výstavišti organizovali 41 vlastních veletrhů, kromě toho jsme zde přivítali účastníky dalších 43 hostujících akcí. Současně jsme v minulém roce evidovali cca 745.000 návštěvníků a 6.757 vystavovatelů. První měsíce roku 2013 ukazují, že se nám dobrý výsledek z minulého roku letos udržet nepodaří (je podmíněno střídáním lichých a sudých let – dvouleté periodicity některých veletrhů). Co se týká našich vlastních veletrhů, které jsme organizovali na začátku letošního roku, je třeba zdůraznit především mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky IDET – v tomto případě se podařilo udržet si vedoucí postavení na trhu v regionu střední a východní Evropy. Také STAINLESS si upevnil svoji pozici – jako důležitá kontraktační platforma pro obor korozivzdorných ocelí. Pokud bych měl zmínit zástupce hostujících akcí, velice dobře se na brněnském výstavišti etabloval mezinárodní veletrh elektroniky a elektrotechniky AMPER. Tato akce změnila v roce 2011 místo konání – z Prahy se přesunula do Brna.

OWC:Když pomineme strojírenský veletrh: které důležité veletrhy máte před sebou v posledním čtvrtletí roku 2013?
Schmidt: Dovolte mi, abych se v úvodu přece jen pár slovy zmínil o strojírenském veletrhu: především bych chtěl poukázat na obrovský význam MSV pro celý středoevropský region. Právě v těch letech, kdy současně probíhají akce EMO Hannover, Schweißen & Schneider Essen a K Düsseldorf, není MSV žádné „perpetuum mobile“. Přesto se nám podařilo připravit velkou a reprezentativní přehlídku průmyslové výroby. Jinak se na brněnském výstavišti uskuteční v posledním čtvrtletí letošního roku i další důležité veletrhy. Chtěl bych vyzdvihnout především mezinárodní veletrhy módy, obuvi a koženého zboží STYL + KABO, které si v posledních třech letech upevnili svoje postavení jakožto kontraktační platforma textilní a obuvnické branže. Na začátek listopadu je pak připraven SPORTLife, společně s Dance Life Expo, následován dalším průmyslovým veletrhem WOOD-TEC, podporovaný evropským oborovým svazem EUMABOIS.

OWC: V dubnu 2014 se koná mezinárodní stavební veletrhu IBF společně s veletrhem Dřevo a stavby Brno (DSB). Co si od tohoto spojení slibujete?
Schmidt: IBF je tradičně největší platformou pro prezentaci všech oborů stavebnictví a technického zařízení budov v České republice. Souběžně konaný veletrh DSB – Dřevo a stavby Brno rozšiřuje téma o problematiku dřevěných a montovaných domů. Nabídku vystavovatelů doplňuje doprovodný program, který se věnuje například energeticky úspornému stavění. IBF představuje dle mého názoru jedinečnou příležitost pro všechny, kteří chtějí se svými produkty držet krok s vývojem v těchto stavebních oborech.

OWC: Kdo je hlavní vystavovatel a návštěvník IBF – koho máte v „zorném poli“?
Schmidt: Vystavovatelé IBF se věnují prakticky všem oblastem stavby – od jejího zahájení, tzn. zpracování projektu přes hrubou stavbu až po konkrétní vybavení interiéru. Vedle tuzemských vystavovatelů je zastoupeno i mnoho zahraničních firem, často formou kolektivních účastí. V současné době jednáme o zahraniční účasti z Německa, Rakouska, Polska a Slovenska. Co se týká návštěvnické struktury, veletrh navštěvují jak odborní návštěvníci, řemeslníci, tak i projektanti a architekti, ale také soukromí stavebníci. Pro odborné návštěvníky je veletrh jedinečnou příležitosti zúčastnit se setkání se zástupci státní správy, odborných svazů a firem z oboru. Soukromí stavebníci pak mohou na jednom místě získat rychlý přehled o stavebních oborech. Poradenství na veletrhu se nezaměřuje jen na teorii – přímo na veletrhu probíhající praktické ukázky. Mezi stěžejní témata patří bezesporu účast oborů stavebních strojů, které se prezentují na IBF pravidelně jednou za tři roky. Rád bych také zmínil téma sanace budov, kterému se budeme věnovat ze všech stran. Zaměříme se především na rekonstrukce a renovace panelových staveb, dále pak na bydlení, určené pro seniory a zdravotně postižené. Kromě toho bude „v zorném poli“ návštěvníků určitě i svět kuchyní a koupelen.

OWC: Vraťme se ještě k veletržní byznysu obecně: Jaký je Váš odhad vývoje do budoucna?
Schmidt: Především všichni doufáme, že se vývoj ekonomiky v nadcházející letech zlepší. V minulých třech letech jsme provedli některé důležité organizační změny, které vystavovatelům usnadňují účast na našich veletržních akcích. Vyvinuli jsme kompletně nový online systém – od přihlášek na veletrh až po elektronické vystavování faktur. Kromě toho jsme zlepšili nabídku našich služeb a pro naše klíčové veletrhy vyvinuli nový internetový portál. Společně s firmou MEPLAN Mnichov jsme zprovoznili konfigurátor veletržních expozic. Co se týká veletržního programu - 41 veletrhů, připravovaných pro příští rok, představuje dobrý základ našeho portfolia. Oči máme přesto stále otevřené a rozvíjíme i nová témata. Veletrhy zaměřené na koncové spotřebitele budeme do budoucna prodávat v rámci cross-marketingu, ve spolupráci s různými televizními a rozhlasovými produkčními společnostmi. Společně s našimi partnery bychom chtěli uvést na trh nový „balíčkový“ produkt – společná nabídka veletržní účasti a televizní reklamy.

 

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště