Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

BVV v médiích

Jiří Kuliš: Před veletrhem jsem v klidu, mám dobrý tým

 

Už poosmé Jiří Kuliš prožije Mezinárodní strojírenský veletrh v roli generálního ředitele Veletrhů Brno. Po tomto náročném období nezapomíná na odpočinek. Během Mezinárodního strojírenského veletrhu (MSV) je v klidu. Říká, že má kolem sebe lidi, na které se může spolehnout. Generální ředitel Veletrhů Brno Jiří Kuliš má nejraději třetí den, kdy si v klidu může popovídat s vystavovateli. Letos si pro návštěvníky na výstavišti připravili několik novinek. Třeba lepší připojení k internetu nebo aplikaci, prostřednictvím které si lze domluvit schůzku.

6. října 2017, MF DNES (Příloha - Mezinárodní strojírenský veletrh)

 

Proč jste letos jako partnerskou zemi zvolili Indii? Je to kvůli její rostoucí ekonomice? Říká se, že brzy předběhne i Čínu.

Indie je země s velkým ekonomickým potenciálem. Může předběhnout Čínu svojí populací, ale technologický růst Číny je jinde. Indové v nadsázce říkají, že jim brání jejich demokracie. Indičtí představitelé projevili zájem o zopakování partnerství MSV po pěti letech při loňské návštěvě. O účasti jednáme intenzivně téměř rok ve spolupráci s velvyslanectvím v Dillí. Jedná se o akci v širším bilaterálním kontextu, akci na vládní úrovni, přičemž Česká republika by měla být partnerskou zemí na technickém veletrhu v Chennai v příštím roce.

 

V pozici ředitele brněnských veletrhů jste již od roku 2009. Jste i po tolika letech nervózní z toho, aby strojírenský veletrh dobře dopadl? Přece jenom je to největší akce tohoto druhu ve střední Evropě s obrovskou tradicí.

Jsem naprosto v klidu. Důležité u takovéto akce je nastavit systém a ten je pro nás rutina. Vše je dopředu promyšleno a zorganizováno do nejmenšího detailu včetně obědového menu. Improvizace se připouští jen v nejnutnějších případech. Problém mohou způsobit pouze náhlé změny oficiálního programu či menší disciplína některých jeho účastníků, když jsou třeba jinde, než mají právě být. Ale i na to jsme zvyklí. Mezi pochvalnými slovy vystavovatelů často slyším slovo „profesionalita“, což potěší.

 

Kolik lidí vše potřebné během strojírenského veletrhu zajišťuje? Musíte si najímat výpomoc?

Je to týmová práce nejen ve firmě, ale i s našimi partnery, se kterými tvoříme rovněž dobrý tým. Když započítáme naše různé dodavatele, všechny řemeslníky, grafiky, elektrikáře a další, tak se na přípravě veletrhu podílí přímo tak na dva tisíce lidí jen na naší straně. K tomu připočtěte na osm tisíc osob na straně vystavovatelů, tedy v průměru pět osob na jednoho vystavovatele, což jsou technici, montéři, obchodníci a další personál. Takže se dostaneme na číslo deset tisíc osob. To je docela dost, ne?

 

Dovedete si představit, že by se strojírenský veletrh do budoucna ještě rozšířil?

Zvýšený zájem cítíme například v oborech automatizace a zpracování plastů. Proto si jistě dovedu představit jeho další rozšíření, byť se veletrh zúžil na průmyslové technologie.

 

Zájem ze strany vystavovatelů byl minulý rok obrovský, už od dubna jste měli prakticky vyprodáno. Museli jste i letos odmítat firmy, které se chtěly prezentovat?

Na každém veletrhu mají tradiční vystavovatelé svoje „vysezené místo“ a noví začínají někde v rohu, pokud tam to místo je. Účast podmiňují nové firmy často mnoha téměř nesplnitelnými požadavky, které nedovedeme uspokojit, takže se nakonec nezúčastní.

 

Na co se letos nejvíce těšíte?

Těším se vždy na třetí den veletrhu, který je prvním normálním veletržním dnem bez stresu z dosti náročného oficiálního programu a mnoha oficiálních akcí a kdy mám čas si promluvit s našimi zákazníky, tedy vystavovateli.

 

Můžete si vzít po strojírenském veletrhu dovolenou a odpočinout si?

Víkend po MSV je jistě pro dobití baterek důležitý nejen pro mne, ale pro všechny zúčastněné.

 

Máte pro návštěvníky připravenou nějakou novinku?

Jako organizátoři jsme například připravili vylepšení wi-fisystému v halách, kde dochází k obrovské koncentraci využití mobilních sítí, a také novou veletržní aplikaci, která má umožnit kontakt s vystavovateli, nasmlouvání schůzek a podobné věci.

Veronika Horáková

 

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště