Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

BVV v médiích

Brnu by se mělo znovu říkat veletržní město

Rozhovor generálního ředitele Jiřího Kuliše pro Rovnost/Brněnský deník (nekrácená verze) 17.4.2015

„Představa, že výstaviště by bylo jakési město duchů, je děsivá. Já ji nesdílím. Veletrhy fungují zde a všude na světě a proto nemám obavu, že by se výstaviště stalo architektonickým skanzenem, pro který je třeba hledat alternativní využití,“ říká generální ředitel Veletrhů Brno Jiří Kuliš.

Je a bude Brno nadále veletržní město?

V městských vyhláškách se dříve mluvilo o veletržním městě. To by se mohlo zase zavést! Zeptejte se kohokoliv v Česku či na Slovensku a zjistíte, že většina lidí má Brno spojeno právě s veletrhy. Funkcionalistický pavilon A je symbolem Brna stejně jako Špilberk. Je velký nejen svým rozměrem a konstrukcí, ale i významem. Parabolický oblouk pavilonu je firemním logem společnosti Veletrhy Brno. Brno je a bude veletržní město. Těší mne, že pan primátor mluví o výstavišti jako o rodinném stříbře Brna.

Co vlastně bylo hlavním impulsem pro rozvoj výstaviště?

Uvádí se Výstava soudobé kultury v Československu 1928 uspořádaná u příležitosti 10. výročí založení samostatného československého státu. Ale skutečným impulsem pro rozvoj výstaviště byla myšlenka proexportního strojírenského veletrhu v polovině patesátých let. Strojírenský veletrh a později další veletrhy byly tím hlavním motorem rozvoje a i hlavním zdrojem příjmů nejen BVV, ale i ekonomiky města. I když neplatíme dividendy, přímo či nepřímo přispíváme městu částkou 25 – 30 milionů korun ročně a to různými odvody, poplatky, daněmi, udržbou památkově chráněných staveb, přepočtenou hodnotou propagace města v tuzemsku a zahraničí, kterou děláme již jen tím, že jméno společnosti je Veletrhy Brno.

Jak se vlastně správně jmenujete – BVV nebo Veletrhy Brno?

Když došlo k fúzi Brněnských veletrhů a výstav – tedy BVV a nové společnosti Veletrhy Brno, trval německý partner na tom, že označení BVV bude zrušeno a budeme se jmenovat VB - logická zkratka Veletrhy Brno. Dalo to hodně přesvědčování, ale označení BVV naštěstí zůstalo. BVV je proboha zavedený „trade mark“, značka, kterou všichni znají. Její hodnota je snad nevyčíslitelná. Představte si, že bychom se jmenovali VB!! (úsměv)

Jak se stavíte k firemní společenské odpovědnosti?

Chceme být a jistě jsme slušným „firemním občanem“ města. Veletržní byznys je ekologický, nevypouštíme žádné zplodiny, třídíme odpad. Dlouhodobě podporujeme městskou kulturu a sport, byť v letošním roce jsme však z ekonomických důvodů byli nuceni sponzoring podstatně omezit. Naše činnost má pro město a region hlavně propagační a ekonomický význam.

Programové prohlášení města mluví o větším otevření výstaviště veřejnosti. Proč je výstaviště za plotem?

Nikdo nedefinoval, co se tím myslí. Výstaviště je komerční prostor, který za komerčních podmínek pronajímáme. To je normální obchodní model kongresového centra či výstaviště. Když se zeptáte kohokoliv z veletržní správy kdekoliv na světě, dostanete stejnou odpověď. Většina výstavišť jsou účelové výstavní haly, často ne moc hezké, nemají zeleň jako v Brně. Částečná parková úprava je asi příčinou, proč si lidé pletou výstaviště a veřejný park. Historickou perličkou je, že výstaviště po válce spravoval komunální podnik Městské lázně jako veřejný park a skončilo to devastací výstaviště

Ale proč by se nemohlo na výstavišti třeba jezdit na kolečkových bruslích?

Asi ze stejného důvodu, proč se nebruslí na brněnském letišti na rozjezdových dráhách nebo na automotodromu. My jsme připraveni za určitých podmínek někdy toto umožnit, ale někdo musí uhradit s tím vznikající provozní náklady. Dovedu si představit na výstavišti i kolotoče. Vše tu již bylo. Bruslení, kolotoče. K výročí založení výstaviště jsme zorganizovali Den otevřených dveří 2008, VystecFest 2013. V naší režii za naše peníze. Akce pro veřejnost jsou pro nás reklamní záležitostí.

Existují však různé developerské nápady a zájmy….

Nechápu, proč najednou všichni řeší území výstaviště a mluví o budovách, které leží ladem. Krásné funkcionalistické pavilonky Brno a Morava jsou nevyužity desítky let a nikoho to nevzrušovalo. Proč z nich neudělá Moravská galerie funkční výstavní pavilony? Nevím, proč se raději neřeší území, která město dehonestují. „Malá Amerika“ je velký Balkán, celé okolí nádraží je velký Balkán. Ve městě je plno proluk, zahrádek a prostranství pro kvalitní rezidenční bydlení, které městu chybí. A najednou všichni řeší něco, co neví, jak funguje. Prozatím nikdo nepřišel s proveditelným projektem. O všem jsme ochotni se bavit, ale nesmí to narušit náš byznys.

Které budovy výstaviště jsou třeba nevyužité?

Bez pavilonů C a H můžeme žít. Pavilon C byl vystavěn ve stylu obchoďáku. Má patra, moc sloupů a modernímu vystavování nevyhovuje. Občas se objeví v nějakém filmu, televizní reklamě. Ten by se mohl stát galerií! Výstavištní divadlo, funkcionalistická budova z roku 1927, kde hrál Voskovec a Werich, Horníček, není pro nás potřebné a kupodivu ho nikdo nechce. Ani za korunu. Expo-Parking nabízíme již několik let městu, aby sloužil jako záchytné parkoviště „park and ride“ s kyvadlovou linkou do středu města. Nedaří se. Pavilon H by se hodil pro umístění Muchovy Slovanské epopeje, ale ta se odstěhovala do Prahy…

Jaký tedy bude další rozvoj brněnského výstaviště?

Výstaviště prošlo v posledních 15 letech rozsáhlým rozvojem a modernizací. Jako jediné v Česku a na Slovensku má skutečně evropskou úroveň. Veškeré investice financovala firma z vlastních zdrojů či z úvěrů, které doposud splácí. Infrastruktura a kapacita výstavních prostor odpovídá potřebám. V nejbližších letech nové haly potřeba nejsou. Pokud se bavíme o některých pozemcích, které jsou pro veletržní činnost zbytné, není to nic kolosálního. Z našeho hlediska tam nesmí být pouze něco, co by bylo v rozporu s našimi zájmy a potřebami. Jinak je to jedno. Nám by se líbila multifunkční hala v prostoru Velodromu, kterou bychom i provozovali.

Proč se nepodařilo Praze vybudovat obdobné výstaviště jako v Brně?

Kvůli chybným politickým rozhodnutím. Různé spekulace o brněnském výstavišti mne někdy vedou ke kacířské myšlence, že si Brno toto výstaviště ani nezaslouží. Představme si, že by bylo v Praze. Pak by bylo Brno jen tuctové provinční „druhé“ město. Z našeho firemního pohledu by to bylo lepší. Náš obrat a zisk by byl asi o třetinu větší, potřebovali bychom další haly. Praze jako kosmopolitnímu městu s mezinárodní dostupností by tento areál velmi slušel. Zvýšili bychom mezinárodnost veletrhů, získali světové akce. Nás brzdí nedostatečná dopravní dostupnost Brna. Když nějaký cizinec hodlá přijet vlakem, raději mu to rozmluvím, aby nevystoupil na brněnském nádraží a nelekl se, že je někde na Balkáně.

Jak se díváte na pražskou konkurenci?

V Praze není z veletržního či kongresového hlediska nic, co odpovídá světové úrovni. Proto se vyčerpal potenciál získání světových akcí do Prahy. Do „Pakulu“ bylo nainvestováno na summit NATO a zasedání Měnového fondu (IMF) 2,6 miliardy korun a není to nikde vidět. Výstaviště v Holešovicích je zdevastováno právě proto, že je to částečně výstaviště a současně veřejný prostor pro Matějskou pouť. Křídlo průmyslového paláce zhořelo v roce 2008 a dodnes se všichni jen dohadují, kdo to zaplatí a co tam bude. Navštívil jsem ho nedávno a přilepila se mi na botu cukrová vata. Výstaviště v Letňanech se zlepšilo, ale nemá potřebnou infrastrukturu. Organizujeme tam Motosalon. Dokonce nás napadlo, že bychom toto výstaviště provozovali.

Myslíte vážně, že by Veletrhy Brno organizovaly veletrhy v Praze? To byste si vytvářeli konkurenci?

Staronová myšlenka. Nabídl jsem majiteli PVA Letňany, že budeme výstaviště v Praze provozovat. Vedlo by to ke konsolidaci veletržního trhu v Česku. Mohli bychom vydělit akce, které lze provozovat v Praze i v Brně od těch, které lze organizovat lépe v Brně či v Praze. Nemuseli bychom si konkurovat, ale doplňovat se věcně a časově. Bohužel ta myšlenka byla pro něho v danou chvíli příliš revoluční.

V pavilonu D se usídlil zábavní vědecký park VIDA. Je to cesta k oživení výstaviště?

Pavilon D byl využíván hlavně pro strojírenský veletrh. Po odprodeji pavilonu se stalo něco, co jsme neočekávali. Nabídli jsme vystavovatelům z pavilonu D jiný prostor, ale oni to převážně neakceptovali a z veletrhu odešli. To je pro nás velmi varující do budoucna. Vědecký park VIDA prostoru výstaviště sluší. Obávám se, že investice do tohoto projektu, se nikdy nevrátí. Jeho provoz je ročně dotován městem i krajem. Takovou investici si soukromá firma nemůže dovolit. Nám nikdo žádné dotace nedává.

 

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště