Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

BVV v médiích

Brněnské veletrhy jsou výdělečný podnik

 

1. března 2017, Právo

Když před rokem přebíralo město Brno jako nový vlastník společnost Brněnské veletrhy a výstavy, které mu „přepustil“ majoritní vlastník, německá firma Messe Düsseldorf, bylo kolem toho hodně vzruchu.

U některých škarohlídů převládal názor, že veletržnictví je v době internetu odzvoněno. Jiní se radovali, že by mohl být cenný areál s památkově chráněnými budovami u Svratky otevřen veřejnosti i kupcům, případně i rozparcelován.

Nic z toho se nestalo. Brno jako stoprocentní vlastník může být spokojeno. Výstavnictví je na vzestupu, veletrhy vydělávají.

„Jsem velmi rád, že se převod na město povedl, že transakce byla úspěšně dokončena, a samozřejmě nás těší i to, že je firma daleko úspěšnější, než jsme předpokládali. Naopak nedokážu pochopit, proč nebylo něco takového uděláno už dříve,“ pochvaloval si při účetní uzávěrce veletrhů za loňský rok primátor Petr Vokřál. (ANO). Poprvé od globální krize v roce 2008 se obrat Veletrhů Brno přehoupl přes hranici jedné miliardy korun, ukazatel EBITDA (zisk před úroky, daněmi a odpisy) dosáhl 263 miliónů korun. Hrubý zisk pak činil 103,3 miliónu.

„Když se daří ekonomice, daří se i veletrhům. Rok 2016 byl nejúspěšnějším veletržním rokem od roku 2008. To dokládá i hospodářský výsledek, který předčil stanovené cíle, byť v sudých a lichých letech se struktura konaných akcí liší,“ uvedl generální ředitel společnosti Jiří Kuliš.

Na brněnském výstavišti se loni konalo celkem 40 veletrhů. Vystavovatelé zaplnili 224 tisíc metrů čtverečních výstavní plochy, hrubá využitá výstavní plocha dosáhla téměř 600 tisíc metrů. Brněnské výstaviště navštívilo 768 tisíc návštěvníků. Veletrhy využilo k prezentaci 7043 vystavovatelů, z toho více než třetina byla ze zahraničí.

Autor: Miroslav Homola

 

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště