Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

MBK
28.2. - 2.3. 2012

Mezinárodní veletrh mlynářství, pekařství a cukrářství

Předběžná závěrečná zpráva SALIMA – MBK – INTECO – VINEX a EMBAX

 

Mezinárodní potravinářské veletrhy SALIMA – MBK – INTECO – VINEX se podruhé temínově spojily s mezinárodním veletrhem obalů a obalových technologií EMBAX a společně nabídly přehled o novinkách a trendech ve zpracování, distribuci a prodeji potravin. Ve třech největších pavilonech brněnského výstaviště se soustředila nabídka 1195 vystavujících firem a zastoupených značek. Nabídku v expozicích si prohlédlo více než 27 tisíc návštěvníků ze třiceti zemí.

SALIMA – MBK – INTECO – VINEX

Na potravinářských veletrzích se prezentovalo 674 vystavujících firem a 396 zastoupených značek z 28 zemí. Formou oficiální expozice svou nabídku představilo deset zemí: Brazílie, Chorvatsko, Itálie, Kanada, Maďarsko, Německo, Polsko, Rakousko, Slovensko a Velká Británie. Rozsáhlou plochu obsadilo také Ministerstvo zemědělství ČR, SZIF a Potravinářská komora ČR, které zviditelnily výrobky oceněné značkami kvality Klasa, Regionální potravina a Český výrobek.

Mezinárodní konference FOOD FORUM se zúčastnili ministři zemědělství z pěti zemí. Následující den na brněnském výstavišti proběhlo setkání ministrů zemí Visegrádské čtyřky, Bulharska, Rumunska a Slovinska věnované chystané reformě společné zemědělské politiky.  K oficiálním návštěvníkům veletrhů patřily také zahraniční obchodní delegace ze Slovenska, Německa, Běloruska, Maďarska a Rakouska.

Nejlepší exponáty soutěžily o prestižní ocenění Zlatá SALIMA. Hodnotitelská komise jich udělila deset, sedm v potravinářské a tři v technologické části. Zároveň se na výstavišti slavnostně předávaly nové certifikáty značek kvality Klasa a Český výrobek.

U příležitosti veletrhů byly vyhlášeny výsledky tradičních soutěží Zlatý pohár Pivex – Pivo 2012 a Grand Prix Vinex 2012. Pavilon G2 se na tři dny stal dějištěm mezinárodního finále soutěže kuchařů, cukrářů a číšníků do 21 let Gastro Junior Brno 2012 – Nowaco Cup, kterého se zúčastnili mladí gastronomičtí odborníci ze čtyř zemí. Při veletrhu mlynářství, pekařství a cukrářství MBK se uskutečnilo dvoudenní finále 17. ročníku dovednostní soutěže „Český pekař roku 2012 - kategorie junior“. V sekci kávy – na stánku společnosti Espresso -  proběhla dvoukolová soutěž baristů Faema La Cimbali Grand Prix, v níž zvítězil teprve patnáctiletý poloprofesionál.

Doprovodný program se zaměřil na odborná témata jako dozor nad kvalitou a bezpečností potravin nebo zdravotní nezávadnost zpracování potravin živočišného původu, proběhly také kooperační rozhovory s bavorskými potravinářskými firmami a prezentace německého masného průmyslu German Meat Night. S velkým ohlasem se setkal projekt Asociace hotelů a restaurací ČR „Ochutnejte Českou republiku – vaříme z regionálních potravin“. V degustační zóně Grand Prix Vinex se ochutnávaly úspěšné soutěžní vzorky a s tajemstvím kvalitní kávy seznamovala Coffee Taste Zone.

EMBAX

Na 27. mezinárodním veletrhu obalů a obalových technologií se návštěvníci seznámili s nabídkou 125 vystavujících firem ze 16 zemí.

Nejlepší exponáty soutěžily o ceny Zlatý EMBAX. V kategorii Inovace hodnotitelská komise ocenila inkoustovou tiskárnu pro průmyslové značení Printers IP561.1G vystavovatele ONDRÁŠEK INK-JET SYSTEM a v kategorii Obalové stroje a zařízení nejvíce zaujal vertikální balící stroj pro balení sypkých produktů VELOCITY VC 250 od společnosti MAŠEK.

Atraktivním živým doprovodným programem byl projekt  Packaging Live se vzorovou balicí linkou vybavenou nejmodernějšími technologiemi. Ve srovnání s premiérou při veletrhu EMBAX 2010 se linka rozšířila, moderní technologie a trendy v obalové technice v ní představilo již patnáct partnerů a novinkou byla divácká soutěž. Součástí projektu byly odborné semináře věnované například využití RFID technologie nebo trendům v designu obalu. 


Řekli o veletrzích

Petr Bendl, ministr zemědělství ČR:
Mezinárodní potravinářské veletrhy SALIMA představují nejvýznamnější potravinářskou přehlídku v České republice i ve středoevropském regionu. Zájem domácích i zahraničních vystavovatelů potvrzuje jejich vysokou kvalitu a prestiž. Prezentují se tady ti, kdo se starají, abychom každý den mohli jíst kvalitní a dobré jídlo, jídlo bezpečné, jídlo upravované novými technologiemi a také jídlo konkurenceschopné. Chci poděkovat všem, kdo se na organizaci Salimy podíleli. Do budoucna bych možná doporučil, aby to nebyla jen výstava kontraktační, ale také prodejní a ukázala veřejnosti, jaké kvalitní potraviny jsme schopni vyprodukovat a jaké technologie k tomu jsou potřeba.

Miroslav Toman, prezident Potravinářské komory ČR:
Jsem přesvědčen, že potravinářský veletrh SALIMA je tím správným místem a příležitostí pro představení nových trendů v potravinářství i pro nalezení strategie podpory a propagaci kvalitních potravinářských výrobků v České republice. Nicméně si myslím, že by tento veletrh měl projít určitým přehodnocením strategie a více se otevřít spotřebitelské veřejnosti. Jen na spotřebitelích totiž záleží, zda budou mít inovace v potravinářství úspěch a pozitivní odezvu. Proto jsem velmi rád, že se návštěvníci z řad spotřebitelů i odborníků mohou na tomto veletrhu seznámit s řadou výrobků s logem Klasa, Regionální potravina a Český výrobek a také je ochutnat.

Vasilij Konstantinovič Pavlovskij, náměstek ministra zemědělství Běloruské republiky:
Běloruské zemědělství se v posledních letech významně rozvíjí a vidíme zde velký potenciál ke spolupráci i vzájemnému obchodu. Máme dohodnutá jednání s českými firmami, chceme si prohlédnout vystavované technologie a novinky. Doufáme, že zde mnohé dohodneme a naše jednání budou pokračovat konkrétními aktivitami, neboť trh se vyvíjí velmi rychle.

David Víteček, obchodní ředitel společnosti Vekoff:
Myslím, že jsme rozhodnutím zúčastnit se veletrhu SALIMA udělali velice dobrý krok. Pod značkou LifeTable zde představujeme světovou novinku – interaktivní stoly pro restaurace, kavárny, bary a kluby, se kterými jsme teprve před půl rokem vstoupili na trh. Zájem  je obrovský, náš stánek je pořád v obležení. Přišla k nám spousta hostů z řad odborné veřejnosti i koncových zákazníků, mladí i starší si chtějí vyzkoušet, jak to funguje.

Milan Noháč, jednatel společnosti Nedpak Packaging:
Jako nová společnost, která vznikla teprve před rokem a dvěma měsíci, jsme se rozhodli na veletrhu EMBAX představit českému a slovenskému trhu námi zastupované výrobky a značky. Nabízíme balicí zařízení v segmentu od manuálního balení až po plně automatické komplexní linky. Na veletrhu jsem překvapený velkým zájmem o vážící systémy, které jsou finančně zajímavé. Hodně poptávek máme i na stroje balící do teplem smrštitelné fólie a sáčkovací stroje.

Petr Chlup, obchodní ředitel společnosti Sarti Supplies:
Zastupujeme osm italských výrobců balicích strojů pro potravinářský, farmaceutický a kosmetický průmysl. Máme opravdu bohaté portfolio a pro veletrh jsme se snažili připravit  takový výběr, abychom pokryli všechny zájemce, od malých výrobců až po opravdu mega odběratele. Pro naši firmu je veletrh EMBAX přínosem, dosud jsme navázali nové kontakty s řadou převážně menších odběratelů.

Hana Nykodymová, Střední škola potravinářství a služeb Pardubice:
Je dobře, že odborná i široká veřejnost a především mladí lidé mohou na Salimě na vlastní oči vidět, co všechno studenti pekařského a cukrářského oboru dokáží udělat. Soutěž „Český pekař 2012 – junior“ je možné chápat také jako prezentaci a propagaci řemesla, které je v dnešní době tak trochu upozaděné, ale přitom tvůrčí a potřebné.

MBK 2012

Vybíráme z firem (2016)

 


 

Fotogalerie

Video

Mohlo by vás zajímat

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště