Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Life!
8.-10.11. 2019

Festival sportu, tance a zábavy

BALET, NÁRODNÍ DIVADLO PRAHA

Baletní soubor Národního divadla zaujímá ve vývoji českého baletního umění dominantní roli, vyplývající nejen z jeho statutu, ale i z pozice největšího tanečního ansámblu v České republice. S jeho založením roku 1883 vznikla souvislá vývojová tradice českého profesionálního tance. Soubor je v současnosti jednaosmdesátičlenný, tvoří jej tanečníci ze sedmnácti zemí světa a v jeho čele stojí umělecký šéf Filip Barankiewcz.

Otevřenost vůči světu těleso dokazuje také v četných kooperacích s osobnostmi zahraničních pedagogů a choreografů. Právě zkušenost s odlišnými pohybovými slovníky přibližuje soubor požadavkům současné světové choreografie a režie. Český soubor Baletu Národního divadla se tak díky koncepci uměleckého vedením stal tělesem evropský kvalit, ovšem se zvláštní příchutí uměleckého ducha, který vystupuje z okouzlujícího pražského multikulturního prostředí. Soubor nachází svoji středoevropskou identitu a v šíři svého repertoáru nabízí tradiční klasický baletní repertoár i kvalitní moderní současné divadlo.

Vertigo

Choreografie: Mauro Bigonzetti
Hudba: Dmitrij Šostakovič
Nejbližší uvedení inscenace Vertigo Baletu Národního divadla 25., 26. a 29. dubna 2019 na Nové scéně v Praze

Mauro Bigonzetti
Italský choreograf a bývalý umělecký šéf Teatro La Scala, Mauro Bigonzetti, je výraznou osobností moderního tance a bezpochyby patří mezi tvůrce světového renomé. Tento velmi emociální duet vytvořil v roce 2006 a vyjádřil v něm vztah dvou lidí, ve spojení, v němž se šílenství lásky mění ve fyzickou závrať.

tančí:
první sólistka Baletu Národního divadla Alina Nanu
První sólistka Baletu Národního divadla Alina Nanu. Narodila se 23. 8. 1990 v Kišiněvě, kde také studovala na Státní moldavské taneční konzervatoři. V roce 2010 pokračovala ve studiu na Taneční konzervatoři hl. m. Prahy, kde také absolvovala. Od sezony 2012/ 2013 získala angažmá v Baletu Národního divadla v Praze, nejdříve jako sólistka a od roku 2015 jako první sólistka. Alina je mladá talentovaná umělkyně, temperamentní tanečnice s bravurní technikou, expresivním prožitkem, který svým osobitým způsobem vkládá do svých rolí. V Národním divadle ztvárnila řadu významných rolí jako Gamzatti v La Bayadere, nebo Lise v Marné opatrnosti. Výrazným způsobem se také předvedla v moderních baletech, jako je Serenáda George Balanchina, Sólo pro nás dva Petra Zusky, Bella Figura Jiřího Kyliána, uváděné v rámci inscenace Kylián – Mosty času, nebo právě ve Vertigu Maura Bigonzettiho.

první sólista Baletu Národního divadla Giovanni Rotolo
Narodil se v Itálii a baletu se začal věnovat jako 14letý na Accademia Internazionale Coreutica ve Florencii, kterou absolvoval v roce 2011 a ve stejném roce se stal členem Baletu Národního divadla. V roce 2016 se pak stal prvním sólistou této nejvýznamnější české baletní scény. Giovanni je talentovaný umělec s vynikající technikou, bohatým duševním světem, který dokáže pravdivě vtělit do svých rolí s charismatem sobě vlastním. Jevišti Národního divadla přináší šarm, noblesu, italský temperament a antický ideál mužské krásy. Ztvárnil Solora v Bajadéře, Otce ve Svěcení jara, Colase v Marné opatrnosti, ale tančí také ve Vertigu Maura Bigonzettiho a nebo Petite Mort Jiřího Kyliána, uváděném v rámci slavnostního kyliánovského večera Kylián – Mosty času.

Balet Národního divadla najdete on-line:
www.narodni-divadlo.cz/cs/balet
www.facebook.com/ndbalet/
www.instagram.com/czechnationalballet/

Ballet & Contemporary GALA

Sobota 10.11.2018
GOGEN DANCE STAGE 2018, PAVILON E, přízemí

Mohlo by vás zajímat

Video

2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014


Fotogalerie

2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014


Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště