Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Life!
24.-26.11. 2023

Festival sportu, tance a zábavy

Raškovky na hlavu a fandit

 

Raškovka, to pojmenování si zapamatujte. Olympijská atmosféra se začíná rozdmýchávat a Raškovka je její první vlaštovkou. Jde o modro-bílo-červenou čepici-kulicha, kterou budou nosit čeští sportovci na zimní olympiádě v jižní Koreji. Včera tuto čepku, repliku legendárního kulicha Jiřího Rašky, s nímž získal skokan na lyžích první českou zlatou medaili na ZOH v roce 1968 v Grenoblu, předvedli v Brně olympionici, kteří se zapojili do dětské části festivalu Life!

S kulichem jste mohli potkat skifaře Ondřeje Synka, moderního pětibojaře Davida Svobodu, kajakáře Josefa Dostála nebo akvabelu Alžbětu Dufkovou.

Návštěvníci Life! byli mezi prvními, kteří mohli první odtajněnou část olympijské kolekce oblečení vidět. Přesně tři měsíce do startu olympiády v Pchjongčchangu čepici na pražském ceremoniálu předal českým sportovním osobnostem Jan Mazoch, Raškův vnuk, také někdejší elitní skokan.

Právě odkaz Jiřího Rašky má na únorové olympiádě pohánět české sportovce vpřed. „Děda by z toho měl radost. Byl mimořádně inspirativní osobností. Těší mě, že čepice, která přinesla první zlatou medaili pro Československo, bude ve vylepšené verzi součástí olympijské kolekce. Věřím, že sportovcům přinese štěstí tak jako dědovi před 50 lety,“ řekl při předávání Jan Mazoch.

„V Raškovce budou fandit i čeští fanoušci, koupit si ji mohou na www.raskovka.cz a e-shopu ALPINE PRO za 399 Kč. Přispějí tak zároveň na Českou olympijskou nadaci, která podporuje děti ze sociálně slabých rodin ve sportu. Raškovka je součástí olympijské kolekce navržené českou společností ALPINE PRO. Celá olympijská kolekce bude oficiálně představena už 20. listopadu,“ uvedla Martina Kučerová, mluvčí Českého olympijského výboru.

V Riu Zátopek, v Pchjongčchangu Raška

Český olympijský výbor sáhl po slavné inspiraci již podruhé. V Riu před dvěma lety byl hlavní inspirací našich sportovců běžec Emil Zátopek. „Před padesáti lety v této čepici vyhrál Jiří Raška zlatou medaili. Věříme, že  i dalším českým sportovcům přinese štěstí a cenných kovů posbírá naše výprava co nejvíce. Je pro nás vždy ctí pracovat s odkazem významných sportovních událostí a přenášet je do našich výrobků,“ uvedl Václav Hrbek, zakladatel společnosti ALPINE PRO.

Jak to bylo před 50 lety

V únoru 2018 uplyne padesát let od chvíle, kterou spisovatel Ota Pavel tak půvabně popsal v Pohádce o Raškovi. Skokan na lyžích Jiří Raška se ve francouzském Grenoblu nesmazatelně zapsal do české sportovní historie. Československu přinesl první zlatou medaili ze zimních olympijských her.

Člen slavných Remsa Boys zazářil v Grenoblu v roce 1968, kde na středním můstku v prvním kole skočil 79 metrů, ve druhém kole přidal 72,5 metru a stal se tak prvním českým vítězem na zimních olympijských hrách v historii. V Grenoblu získal na velkém můstku ještě stříbro. Nejen díky tomu se stal jedinečnou postavou českého a československého lyžování, vítězem ankety o nejlepšího lyžaře celého 20. století.

Datum: 11.11.2017 9:45:00

Mohlo by vás zajímat

Video

2022 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015


Fotogalerie

Life! 2022

2022 | 2021 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015


Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště