Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Life!
24.-26.11. 2023

Festival sportu, tance a zábavy

Představení svaté trojice: Fortnite. Když jste ve hrách na telefonu out, ale esport je všude kolem

 

Na začátku listopadu vypukne Samsung Mistrovství ČR v mobilních hrách. Do Brna na výstaviště se sjedou stovky hráčů, aby reprezentovali své týmy nebo sólo kariéry a utkali se o mistrovský titul. Fortnite je jednou ze tří her, ve které budou bojovat. Pro lepší orientaci teď přinášíme, o co v ní vlastně jde.

Co je Battle Royale? Má to smysl? Fortnite? Mileniálové a zarytí hráči, jenž začínali na klasických arkádových hrách jako Mortal kombat, Worms či Pac-man, s Fortnite jistě navázali oční kontakt. Pokud však hrám nevěnujete přílišnou pozornost, nebo jen občas zaslechnete nadšené výkřiky z dětského pokoje, pak je čas rozšířit obzory. Fortnite je totiž jednou ze tří mobilních her, ve které se utkají hráči a hráčky o titul šampiona. Samsung Mistrovství ČR v mobilních hrách vypukne už začátkem listopadu 2019 v Game Hall na IN-JOY Life! ale už nyní hráči sbírají body na kvalifikacích.

Jak už název Fortnite: Battle Royale napovídá, jde o hru z oblíbeného žánru Battle Royale, aneb kdo ze sto hráčů žije poslední, vyhrává. Narozdíl od svého největšího konkurenta (PUBG) je zcela zdarma. Vybrat si můžete ze tří herních modů, Solo pro jednoho hráče, Duo pro dvojice a Squad pro teamy. Ve hře nenajdeme pohled z první osoby, nýbrž pouze ten z třetí.

PUBG

Player Unknown's Battlegrounds (zkráceně PUBG) je online multiplayerová (hra pro více hráčů) battle royale hra. Je přímým konkurentem Fortnite a je placená. Na začátku hry je až 100 hráčů, kteří pomocí padáku dopadnou na ostrov bez jakéhokoliv vybavení. Musí jej prohledat, najít zbraně, další výbavu a zabít všechny ostatní hráče, aniž by sami zemřeli.

Fortnite: Battle Royale je dílem herních vývojářů ze studia Epic Games, jež stojí například za oblíbeným titulem Paragon (Moba hra, kterou se po dvou letech studio rozhodlo zrušit a zaměčit se právě na Battle Royale koncept). Pokud jste u Battle Royale her nováčci, nejspíš si říkáte, že vám stačí pouze se "zakempit" někde v rohu mapy a máte vyhráno, tohle však mají vývojáři vychytané. Ve Fortnite postupuje takzvaná mapou bouře, a pokud se v ní vaše postava nachází, její životy pomalu klesají.

Epic Games

Epic Games je společnost vyvíjející počítačové hry se sídlem v USA. Kromě vývoje vlastních her se v současnosti představila jako platforma pro nákup her a jejich následný provoz s exkluzivitou přislíbenou pouze Epic Games. Stává se tak konkurenci platformě Steam, která je největším distributorem her hráčům. (Tyto platformy funguji na principu účtu, ve kterém si všechny zakoupené hry můžete zaregistrovat, spustit a hrát – jedná se o digitální knihovnu a nový způsob distribuce, když se upustilo od vydávání her na CD.)

A co je vlastně cílem hry? Zůstat poslední na ostrově, nic víc, nic míň. Tomu se však zbylých 99 hráčů pokusí předejít. K vítězství vám mohou pomoci zbraně, které po celé mapě můžete nalézt. Ty se vyskytují v pěti různých raritách, jež se navzájem od sebe liší poškozením, které udělí. Ve hře nenajdete žádný dopravní prostředek, tudíž vám zbývá cestovat pouze pěkně po staru, pěšky.

Auta a motorky nám však ve hře mohou nahradit jiné vymoženosti, jako například těžení materiálu a následné stavění. Ve Fortnite si můžete postavit pevnost, stačí vám pouze rozkopat pomocí svého krumpáče pár zdí či stromů a poté už jen spokojeně pokládat vámi vytvořené stěny. Dalším rozdílem od většiny ostatních Battle Royale her je přítomnost pastí. Ty jsou zde tři, první vás uzdraví, druhá vám ubere životy a třetí vás odpálí do vzduchu. Ve hře existuje i speciální item, který vás po použití vystrojí jako křoví – vypadáte pak stejně jako všechna ostatní křoví a můžete na nepřítele zaútočit pěkně zblízka.

Procvičení paměti

Ve Fortnite jako i v jiných hrách nalezneme spoustu věcí, které nás překvapí. Rychle si proto můžeme udělat kurz toho, o co vlastně jde.

ENEMY – Nepřítel, kterého musíte porazit

ITEM – věc, kterou v digitálním světě sbíráte

LOOT, DROP – kořit, kterou získáte po odemčení truhly

KEMPIT – schovat se někde, kde dobře vidíte a ostatní hráče odstřelovat

PATCH – Nová verze hry. Nutno hru restartovat a aktualizovat. Vesměs přináší opravení BUGŮ (špatně formátovaných textur, chyby ve hře) nebo nové věci.

Mistrovství určitě nevynechá tým eSuba, který se zúčastní jak mobilní tak i počítačové platformy

eSuba je nejstarším a nejúspěšnějším profesionálním herním týmem v České republice a na Slovensku. Od svého založení v roce 2004 dokázala skupina nejtalentovanějších hráčů lokální scény získat již více než 1 452 medailových umístění na turnajích po celém světě, včetně několika titulů mistrů světa.

Team eSuba bojuje v následujících hrách: APEX, CS:GO, FORTNITE, PUBG, LOL, HEARTHSTONE, CLASH ROYALE.

Nejnovější novinky můžete sledovat na jejich stránkách nebo instagramu.

Datum: 24.9.2019 15:31:00

Mohlo by vás zajímat

Video

2022 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015


Fotogalerie

Life! 2022

2022 | 2021 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015


Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště