Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Life!
24.-26.11. 2023

Festival sportu, tance a zábavy

Mladí sportovci se utkají v Jihomoravském kraji. Je známý i vlajkonoš výpravy

 

V pořadí čtvrtý nejúspěšnější kraj z celkového pořadí všech krajů hostí opět letní olympiádu dětí a mládeže. Sportovci se můžou těšit i na světoznámou veslařku a skifařku.

Každý rok se Olympiáda dětí a mládeže koná na jiném místě. Ta letošní letní se odehraje v Jihomoravském kraji. Už podruhé. Poprvé ji kraj vína hostil v roce 2005. Vrátí se do něj tak po dvanácti letech.

Slavnostní zahájení se uskuteční na brněnském výstavišti. Tam se také odehraje jedna z disciplín – sportovní střelba.

I výprava JMK má své hvězdy

Olympiáda navozuje všechny možné podmínky mladým sportovcům stejně jako velká olympiáda. Každý kraj tudíž bude mít i svého vlajkonoše. O dva roky dříve jí byla basketbalistka Ivana Večeřová. V roce 2017 vlajku Jihomoravského kraje ponese Mirka Topinková-Knapková.

Kromě slavné veslařky a skifařky se představí divákům i další legendy českého sportu, někteří budou mladým nadějím velkou oporou. Výprava JMK čítá zhruba 330 osob. „V současné době jsme neprováděli žádnou změnu nominovaného sportovce z důvodu nemoci nebo zranění. Naše výprava bude mít 330 osob, z toho 272 sportovců a 55 trenérů. Jeden trenér je navíc. Jsou i tři vedoucí výpravy, kteří je budou doprovázet,“ řekla vedoucí výpravy JMK Kateřina Konečná.

Mezi sportovci jsou i mistři republiky. „Ty máme zastoupeny snad ve všech sportech,“ dodala Konečná. I díky nim se výprava pokusí o co nejvyšší umístění. Na pomoc by jim mohlo být i známé domácí prostředí. „Sportovci mají ambice se předvést v plné síle a navíc mají výhodu domácí půdy, velmi dobře znají sportoviště. Věřím, že každý nominovaný se bude prát o medaile,“ věří vedoucí výpravy. I podle ní jsou největší nadějí sportovci v plavání, atletice, triatlonu nebo i sportovní gymnastice. „Znalost domácí tratě nahrává našim cyklistům, zejména v disciplíně horských kol. Věřím, že tam to určitě cinkne,“ směle dodává Konečná.

Cyklistky se praly o nominaci

Není pochyb, že jihomoravský kraj má svá esa v rukávu. Mezi nimi i cyklistky Annu Smutnou, Annu Jaborníkovou, Terezu Obořilovou a cyklistu Štěpána Teleckého. Právě ti se zúčastnili nominačního závodu Troffeo-Cinelli, Velké ceny Hlohovce. „Byl to jeden z prvních závodů v letošním roce vůbec a byl současně jedním ze tří nominačních závodů v cyklistice,“ řekla vedoucí výpravy. Protože je počet účastníků velký, lze předpokládat, že hvězdy právě z tohoto závodu se objeví i u dalších výprav.

Jednou z dalších cyklistických nadějí je i Veronika Jandová. Ta se tohoto závodu sice nezúčastnila, nicméně má na svém kontě výsledky podporující její nominaci na olympiádě. „Veronika dosahuje výrazných výsledků, proto o její nominaci nebyl pochyb. Společně s Terkou Obořilovou a Adamem Křenkem se účastnili také ODM v roce 2015.“

Velmi zajímavou osobností JMK je i Štěpán Hartl, který bude taktéž závodit v cyklistice. „Jako biatlonista se účastnil Zimní olympiády v roce 2016,“ dodala Konečná. Lze ho tak označit za „obojživelníka“.

O medaile se poperou hendikepovaní i gymnasté

Závodit budou i hendikepovaní sportovci. Za JMK čtyři plavkyně a dále plavkyně z Vysočiny.

I gymnastika táhne kupředu. Za tu sportovní se představí čtrnáctiletý Vojtěch Šácha. „Trénuju šestkrát týdně. Tréninky jsou po třech hodinách, kdy hodinu posiluju a dvě hodiny cvičím. Mezery mám na přeskoku, ale to zlepším,“ vzkazuje svým soupeřům.

Za moderní gymnastiku se představí jedenáctiletá Berenika Kouřilová: „Cvičím s obručí, kuželkami a stuhou. Obruč mě baví nejvíc, nejméně stuha. Chci se na všech závodech co nejvíce umístit,“ řekla sportovkyně, která se umístila dvakrát na prvním místě na Mistrovství ČR. Z jednotlivců na stejné akci byla druhá.

Podpoří ji i Nela Sedláková: „Na mistrovství republiky jsem byla šestá, maminka ze mě byla šťastná. I já jsem byla.“

Z ostatních hvězd můžeme vzpomenout například Denisu Hrdinkovou, která se pokusí o medaili v tenise, Kláru Vintrovou za florbal, Davida Jambora uvidíme ve fotbale nebo Onřeje Chlubnu, který se ukáže v baseballu.

Olympiáda dětí a mládeže začíná už v sobotu 24. června slavnostním zahájením na brněnském výstavišti. Sportovci se budou prát o medaile až do čtvrtka 28. června, o den později se uskuteční slavnostní zakončení letošní olympiády.

Autor: Lucie Pinková - členka programu Českého olympijského výboru Mladí novináři

Datum: 12.6.2017 12:48:00

Mohlo by vás zajímat

Video

2022 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015


Fotogalerie

Life! 2022

2022 | 2021 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015


Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště