Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Aktuality

FESTIVAL KOLEM SVĚTA BRNO

 

Zveme vás na cestovatelský festival KOLEM SVĚTA BRNO, jehož 11. ročník se se bude konat ve dnech 9. – 11. listopadu 2018 v Kongresovém centru BVV v Brně na Výstavišti jako tradiční součást festivalu LIFE!

Program letošního 11. ročníku zahájí v pátek 9. listopadu od 17 hod. Josef Zimovčák – cyklista, který mimo jiné absolvoval na vysokém kole (lidově kostitřasu) celou trasu závodu Tour de France! Jízdu na vysokém kole si zájemci budou moci dokonce vyzkoušet za jeho asistence v prostoru před kongresovým centrem před začátkem besedy. Sympatie jistě vzbudí jeho dlouholetý charitativní projekt Na kole dětem.

Téma náročných utramaratonů ve světě představí známý brněnský běžec Dan Orálek, který osobně přivítá v cíli nejmladší závodníky a vyprovodí na trať i účastníky hlavních kategorií závodu Sport Life Run konajícího se v areálu výstaviště.

V pátek se dále diváci festivalu Kolem světa mohou těšit na besedu s Radkem Brunnerem, běžcem, který se v posledních letech pravidelně umisťuje na předních místech Spartathlonu. Umíte si představit běžecký závod, jehož trasu vítěz zvládne absolvovat za 23 hodin?

V sobotu 10. listopadu se festival Kolem světa rozběhne naplno. Hned na začátku dne prožijeme africké dobrodružství u Dogonů s Radkem Jirků a s Lindou Commodore projdeme napříč Ghanou. Pevnou zem pod nohama záhy vyměníme za rozbouřené moře, když nás jachtař Tomáš Kůdela vezme na plavbu směrem k Islandu. Řada z nás možná sní o tom, jaké by to bylo opustit jisté zaměstnání a vydat se do neznáma. A přesně tento si splnila dvojice Anna a Petr Kováčovi, kteří strávili tři rok na cestě kolem světa.

V odpolední části programu se dozvíme, co to je TukTuk. To ostatně můžeme prozradit už teď – jedná se o thajskou tříkolku, běžný dopravní prostředek v ulicích Bangkoku. Jenže Tomáš Vejmola dostal bláznivý nápad si jej bez jakýchkoliv zkušeností koupit.  Nakonec s tímto 35 let starým vozem projel Thajsko, Myanmar, Indii, Nepál, Írán, Turecko, Bulharsko… až jej přesně do roka a do dne dotlačil do České republiky!

V Asii, respektive Nepálu, se však ještě zdržíme s našimi dalšími hosty. Michaela „Mysha“ Gautam je zakladatelka a hlavní sponzorka dětského domova v Káthmándú. Za manžela si vzala Nepálce a spolu se starají o desítky opuštěných dětí, včetně tří vlastních. Její kniha “Mé nepálské lásky” se stala bestsellerem ještě před dopsáním. Příslibem skvělé zábavy je nová humorná cestovatelská projekce Karla Štěpánka „Himálajský úsměv“. Jestliže diváky nadchla jeho předchozí přednáška „Z kanclu až na konec světa“, nové téma je jistě nezklame. V Indii je totiž možné úplně všechno.

Nezávislí cestovatelé nemohou vynechat besedu „Z Brna do světa – levně, chytře a často“. Hanka Machalová zboří mýty o tom, že cestování je drahé, časově náročné a nebezpečné. Dostaneme praktický návod, jak přímo z ČR vycestovat chytře a levně do celého světa, kdykoliv v roce i pokud máme jen pár dnů dovolené, rodinu a hluboko do kapsy.

Nedělní program nás zavede na americký kontinent. Veronika Šebová a Martin Grman putovali 7 měsíců po Jižní Americe, vtipnou videoprojekcí představí jejich největší zážitky. Pastvou pro oči budou nádherné fotografie cestovatele Jany a Karla Wolfových z nejkrásnějších národních parků v USA. Nohy nás alespoň obrazně rozbolí při absolvování nejdelšího treku v USA – Pacific Crest Trail, na který se vydala mladá Monika Benešová i přes zdravotní potíže. Jaké překvapení bylo, když po několikadenní chůzi zdravotní potíže ustoupily do pozadí a trasu dlouhou 4500 km tak mohla Monika dokončit po neuvěřitelných 5 měsících. Jakub Jaroš nás vezme do kanadských Rockies a Martinovi Úblovi jistě nebude dlouho trvat, aby nás přesvědčil, že Bolívie je dosud skrytý cestovatelský ráj.

Nezůstaneme však jen v Americe. O dnešní Indonésii, o jejích krásách i zkázách způsobených lidmi i přírodou povypráví Jana Wolfová, která do Indonésie jezdí již 15 let a zde se svým Spolkem Kintari foundation provozuje několik škol a školku na ostrově Lombok. V současné době také Kintari rozváží pravidelně humanitární pomoc do postižených oblastí severního Lomboku, který byl silně zasažen ničivým zemětřesením.

Na světě zbývá už jen nemnoho destinací, které voní opravdovým neznámem. Jednou z nich je KLDR. Do Severní Koreje se vypravíme s Vladimírem Váchalem. Zakončení festivalu čeká na Matěje Balgu. Jak říká, na začátku byla jedna dívka, zlomené srdce, vážná nemoc a kolo z bazaru. Potom Matěj vybral osm set dolarů, Hedvábnou stezkou projel Asii, pracoval v čínském baru, šlapal pod polární září Aljašky a Yukonu, stal se bezdomovcem v San Franciscu, na nafukovacím člunu přeplul Karibské moře z Panamy do Kolumbie, ztroskotal a přišel o všechno, aby začal zase znovu a proplul Amazonskou džunglí od Pacifiku až k Atlantiku, a nakonec projel Saharou až zpět k břehům Evropy.

Festival KOLEM SVĚTA nabídne návštěvníkům i pestrou gastronomii světa – k ochutnání budou připraveny africké sladkosti, indické kari, vietnamské jarní závitky a nebo indonéské sladké palačinky.

Festival Kolem Světa bude pro všechny milovníky cestování tím pravým svátkem!!

Na vaši návštěvu Karel Wolf a Ruda Švařícek.
www.kolemsveta.cz

Datum: 5.11.2018 9:07:00

Mohlo by vás zajímat

Video

2022 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015


Fotogalerie

Life! 2022

2022 | 2021 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015


Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště