Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Life!
24.-26.11. 2023

Festival sportu, tance a zábavy

Běž s Bjež

 

Bjež. Špatně napsaný tvar slova běž, napadne vás. Jde ale o zkratku jména Bětka Ježková… a o běhání vlastně taky. Bez něj by stejnojmenná firma nebyla na světě. Alžběta Ježková totiž vyrábí speciální čelenky, které při sportu perfektně drží vlasy. To řešila celý svůj život, zkrotit kadeřavou hřívu není jen tak, a padající prameny do očí dovedou tak akorát rozzuřit. Definitivní rozhodnutí přišlo po narození dítěte, kdy propadla běhání. A tu správnou čelenku pořád ne a ne najít. Tak si ji zkoušela ušít – měnila velikosti, materiály, typy gum… a pak to jednoho dne přišlo. „Vyběhla jsem s čelenkou, která zůstala přesně tam, kde jsem ji před startem zanechala. A doma ve skříni to rozhodně nebylo. O svou radost jsem se chtěla podělit s celým světem, protože jsem si byla jista, že tento problém neřeším jen já sama,“ líčí Ježková. K odhodlání začít podnikat a určovat si svůj čas přispěla i ztráta zaměstnání, v němž strávila 14 let, a také těžká nemoc rodinného příslušníka.

A tak vznikla před dvěma lety její manufakturka Bjež.cz. Už týž rok 2015 byla v TOP 10 podnikavých žen roku 2015 a dnes jejími ambasadorkami jsou třeba Věra Vrabcová-Nývltová, někdejší reprezentantka v běžeckém lyžování a dnes úspěšná běžkyně, či Zuzana Kubáňová, osminásobná mistryně světa a Evropy v racketlonu a mistryně ČR ve squashi.

Alžběta Ježková není klasická podnikatelka, která by s nápadem šla do banky a půjčila si velký obnos na rozjezd. Prostě sedla k šicímu stroji a makala. Jak uvedla pro časopis Starting Up vrcholem bylo 70 ušitých čelenek za den a administrativa k tomu. „Vše, co vydělám, putuje zpět do čelenek,“ popisuje. Teď už má švandlenky, kamarádka jí začala pomáhat s obchodem a navíc pracuje s designéry na limitovaných edicích.

Jaké je tajemství čelenek, které na vlasech nekloužou a nepadají ani do očí ani se nesunou k temeni? Spodní materiál je jemný samet, který funguje nadneseně jako suchý zip. A držení vylepší posouvací guma, kterou se čelenka definitivně usadí. „Nesmí se ale utahovat příliš, to by nastal onen známý efekt, že čelenka se začne sunout vzhůru a nakonec z hlavy sklouzne. Prostě stačí jen nasadit, utáhnout jen tak, aby seděla a netlačila a zbytek obstará samet, který přilne k vlasům,“ popisuje Ježková. A opravdu, čelenka drží celý den jako přibitá. Můžete se předklánět, třepat hlavou, vydrží pod cyklistickou helmou i při józe, kde jste věčně hlavou dolů. „Jedna dívka s ní skočila i do vody, to jsem teda trnula. Ale vynořila se a čelenka držela,“ směje se Alžběta Ježková.

Než došla k dnešní podobě a použitým materiálům, zabralo to měsíce. „Ne všechno jde spolu dohromady, krabatilo se mi to, velkým faktorem je vlhkost,“ popsala Ježková. Výsledkem je tedy samet vespod, gumička a speciální stuha nahoře – její tajemství si nechává pro sebe. Ale prozradí, že najít jejich dodavatele, byl oříšek. „Děláme hodně designů, ale vlastně příliš látky neupotřebím. Koupit sto metrů látky, znamená dvě sta stejných čelenek, a to jsem nechtěla,“ popisuje. Nakonec našla toho pravého dodavatele, který je v malém nákladu schopen vyrobit designové látky, které si Ježková s grafičkou vymyslí. „Řekli, že to s námi zkusí, a spolupráce stále trvá, to jsme rádi,“ říká.

Čelenky se dají objednat široké, úzké, zimní, stylové s glittery, čistě sportovní s reflexními barvami, pestrobarevné, decentní. Stačí zajít o víkendu na brněnské výstaviště do pavilonu V a na stánku 059 je možné se o tom přesvědčit.

Foto: archiv Bjež.cz

http://www.bjez.cz/

Datum: 11.11.2017 16:30:00

Mohlo by vás zajímat

Video

2022 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015


Fotogalerie

Life! 2022

2022 | 2021 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015


Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště