Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

ISET
24.-27.5. 2023

Mezinárodní veletrh bezpečnostní techniky a služeb

Veletrh IDET se vydařil

 

Veletrh IDET – PYROS – ISET je svým obchodním, politickým a mezinárodním významem vedle MSV druhou nejprestižnější akcí letošního roku. Zahájení veletrhu se ve středu 31. května zúčastnil prezident republiky Miloš Zeman, ministr obrany Martin Stropnický, náčelníci generálního štábu ČR a SR, zástupci vedení Prezidia Policie ČR a Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru, zahraničních ministerstev obrany a zastupitelských úřadů. Na základě společného pozvání Ministerstva obrany ČR a Veletrhů Brno se veletrhu zúčastnilo 15 zahraničních delegací z Brazílie, Egypta, Filipín, Francie, Kazachstánu, Makedonie, Norska, Švédska, Rwandy a sousedních zemí.

Samotného veletrhu IDET se zúčastnilo 390 vystavujících firem ze 30 zemí, zahraničních mezi nimi bylo 40 procent. Za tři dny prošlo branami výstaviště téměř 26 tisíc návštěvníků. V sobotu na výstavišti proběhne Den bezpečnost zaměřená na prezentaci integrovaného záchranného systému pro veřejnost. Expozice veletrhu IDET se s výjimkou armádní techniky již uzavřou.

Partnerskou zemí veletrhu IDET bylo Turecko, které předvedlo velmi impresivní expozice předních tureckých firem včetně firem Aselsan, Rocketsan, které patří mezi největší firmy v oboru na světě. Početnou tureckou delegaci vedl náměstek ministra obrany pan Suay Alpay. Dle jeho slov otevřela účast Turecka novou etapu vztahů mezi obranným průmyslem obou zemí, velmi pochvalně se také vyjádřil k úrovni celé akce, profesionalitě BVV a brněnskému výstavišti.

„Ať žijí poctiví zbrojaři“, zapsal prezident Zeman do pamětní knihy BVV. „Zbrojní průmysl je průmysl jako každý jiný a zbrojní exportéry je třeba podporovat jako každé jiné“, uvedl v zahajovacím projevu prezident.

„Všichni víme, snad kromě několika aktivistů, že zajištění práva a pořádku, tedy bezpečnosti je hlavní úlohou státu. Ideální svět dobra bohužel neexistuje. Proto musí existovat armáda, bezpečnostní složky i bezpečnostní veletrhy. Věřím, že veletrhy IDET/PYROS/ISET přispějí k posílení naší bezpečnosti,“ zdůraznil v úvodním projevu generální ředitel Jiří Kuliš. Reagoval tímto na názor některých aktivistů a zastupitelů města, že Veletrhy Brno jako městská firma by měla přestat poskytovat prostor pro obchod se zbraněmi a zastavit pořádání veletrhu IDET. Dále poděkoval Ministerstvu obrany a Armádě ČR za spolupráci.

„Armáda a Ministerstvo obrany ČR na Idetu výrazně spolupracují, beru to jako samozřejmost… IDET má několik rozměrů. Je nesmírně důležité, aby naši občané věděli, že mají armádu, co dělá, jak je vyzbrojená - aby věděli, na co jdou jejich daně. V současné poměrně složité bezpečnostní situaci je to tím důležitější,“ uvedl k významu veletrhu Martin Stropnický, ministr obrany.

Letošní bezpečnostní veletrhy příjemně překvapily, pozitivní jsou reakce vystavovatelů. Zapíší se do historie akce jako jedny z nejlepších. Poděkování patří všem zaměstnancům, kteří se na jejich přípravě a realizaci podíleli.


Řekli o veletrhu

Miloš Zeman, prezident České republiky
Pozvání na IDET, jsem přijal rád, protože se domnívám, že zbrojní průmysl je průmysl jako každý jiný a zbrojní exportéry je třeba podporovat jako každé jiné.

Martin Stropnický, ministr obrany České republiky
Armáda a Ministerstvo obrany ČR na IDETu výrazně spolupracují, beru to jako samozřejmost a především budu rád, když IDET navštíví co nejvíce občanů. IDET má několik rozměrů a nejprve chci říci, jak je nesmírně důležité, aby naši občané věděli, že mají armádu, co dělá, jak je vyzbrojená - aby věděli, na co jdou jejich daně. V současné poměrně složité bezpečnostní situaci je to tím důležitější.

Jiří Kuliš, generální ředitel, Veletrhy Brno a.s.
Ideální svět dobra bohužel neexistuje. Proto musí existovat armáda, bezpečnostní složky i bezpečnostní veletrhy. Věřím, že veletrhy IDET/PYROS/ISET přispějí k posílení naší bezpečnosti.


Ohlasy vystavovatelů

Petr Hakl, Sekce průmyslové spolupráce a řízení organizací, Ministerstvo obrany ČR:
Těší nás, že hlavním partnerem veletrhu bylo Turecko, s nímž jsme poměrně obsáhle jednali o problematice spolupráce mezi subjekty obranného průmyslu. Připravuje se memorandum o porozumění mezi ministerstvy obou států. Turecké firmy sem přivezly ukázat technologie, které se v České republice nevyrábějí, konkrétně například identifikační systém pro letectvo vlastní i cizí, letecké raketové technologie, avioniku, možnosti obrněné techniky, zbraňové systémy, munici, přesnou munici. Určitě je zde prostor pro nové kontakty.

Martina Jelenová, office manager, BAE Systems:
Letošní IDET je daleko lepší než před dvěma lety, byla tu mnohem větší účast jak ze strany politické reprezentace a armády, tak ze strany veřejnosti. Rozšířili jsme expozici a přivezli zajímavé exponáty, což přitáhlo zájem návštěvníků. Veletrh hodnotíme velmi kladně a jsme spokojeni i po obchodní stránce.

Lukáš Novotný, manažer marketingu, CZECHOSLOVAK GROUP:
Jsme rádi, že zde máme možnost prezentovat naše produkty odborné i laické veřejnosti. IDET byl větší než minule, na druhou stranu tu bylo hodně laických návštěvníků, ale to nám nevadí, protože naše výrobky slouží lidem napříč obory. Získali jsme Zlatý IDET za vozidlo BM-21, což je modernizovaný raketomet na podvozku Tatra. Celkově náš stánek navštívilo asi dva tisíce hostů. Po celé tři dny jsme vedli permanentní jednání ve všech prostorech našeho stánku, který byl největší na veletrhu, obsadili jsme přes 500 m2 vnitřní plochy a dalších asi 400 m2 venkovní plochy. Podepsali jsme tu několik dohod o spolupráci, několik memorand a potkali se jak se stávajícími, tak s novými obchodními partnery.

Datum: 3.6.2017 21:30:00

Současně také


Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště