Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

ISET
24.-27.5. 2023

Mezinárodní veletrh bezpečnostní techniky a služeb

Statutární město Brno – Městská policie Brno

 

Skútry strážníků jezdí bez hluku i emisí
Městská policie Brno má od loňského srpna ve své výbavě kromě klasických skútrů rovněž čtyři stroje na elektrický pohon. Představují značný přínos a posun mimo jiné v tom, že neprodukují žádné emise oxidu uhličitého.

Minimální jsou i náklady na provoz. Výrobce elektroskútrů značky E.ON deklaruje náklady pouhých 20 haléřů na kilometr provozu. Servisní náklady klesají k minimu i díky menšímu množství dílů, které se jinak běžně umísťují do skútrů s benzínovými motory. Stroj je rovněž úplně nehlučný.

Skútry jsou v určitých částech města pro strážníky ideálním dopravním prostředkem, zejména v rekreačních oblastech, na sídlištích a v centru Brna. Hlídky mohou snadno manévrovat na užších silnicích i v hustém provozu, stihnou projet rozsáhlá území, a přitom nezatěžují okolí hlukem a nadměrnými zplodinami.

Možnosti skútrů hlídky oceňují také při hlídkové činnosti v zahrádkářských koloniích, zejména tam, kde je velké převýšení.

Na jedno nabití 60 kilogramů vážící baterie je možné ujet 45–60 kilometrů, a to mimo jiné v závislosti na charakteru terénu a zvoleném jízdním režimu. Baterie vyžaduje k plnému dobití připojení k elektrické síti po dobu přibližně pěti hodin.

Akce strážníků hlídá auto plné technologií
Pro nenadálé krizové situace i plánovaná bezpečnostní opatření mají brněnští strážníci k dispozici velmi šikovného pomocníka. Je jím kontaktní vozidlo Volkswagen Transporter, které je bez nadsázky plnohodnotným mobilním pracovištěm.

Uvnitř vozidla nechybí informační a komunikační systém, který umožňuje monitorování a vyhodnocování situace v reálném čase. Vybavení umožňuje strážníkům komunikovat hlasem i prostřednictvím mobilních dat, a dokonce i přijímat a odesílat informace pomocí informačního systému městské policie.

Samozřejmostí je napojení na internet. K dispozici je proto i notebook s barevnou laserovou tiskárnou. V autě je k okamžitému použití připravena dokumentační technika pro pořizování videonahrávek a fotografií. Vozidlo je napojené na radiokomunikační systém Tetra, a nemohou v něm tedy chybět výkonné pracovní radiostanice.

Konkrétně se jedná o vůz Volkswagen Transporter 2.5 D 4-matic. Je v něm instalována i elektrocentrála Honda 2,3 kW pro výrobu elektrické energie s měničem napětí 1200 W a prodlužovacími kabely s navijáky.

Prevence se ukrývá v útrobách MOBIDIKA
Autobus Městské policie Brno s názvem MOBIDIK je nabitý informacemi a osvěta díky němu nezná hranic. Strážníci v něm veřejnosti přibližují užitečné skutečnosti týkající se prevence kriminality. Děti si uvnitř zasoutěží a otestují své vědomosti, dospělí se mohou seznámit s formami zabezpečení automobilů i domácností.

Prevence se týká i pohybu v dopravě a stranou nezůstává ani problematika užívání legálních návykových látek. MOBIDIK ukrývá informační panely i skutečné ukázky zabezpečovacích systémů. Děti i dospělé provází slovem strážníci preventivně informačního oddělení, kteří nejsou skoupí na odměny pro šikovné posluchače.

Projekt Mobidik je realizován převážně v době od 7 do 19 hodin v průběhu bezmála celého roku. Výjezdy nejsou zcela pravidelné a uskutečňují se nejčastěji na žádost úřadů brněnských městských částí i radnic obcí a měst v Jihomoravském kraji. Technickou odstávkou autobus prochází v zimních měsících.

www.mpb.cz

Datum: 9.5.2015 9:52:00

Současně také


Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště