Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

ISET
24.-27.5. 2023

Mezinárodní veletrh bezpečnostní techniky a služeb

SSHR – jistota nejen v době krize


Jsou v pozadí událostí, ale bez nich by krizové situace nešly zvládnout. Ať už jde o povodně, dočasný nedostatek ropy, pandemii či tornádo. S nimi má veřejnost i vláda jistotu, že na určitou dobu překlene krizový stav. Protože mají zásoby a jsou připraveni.  Řeč je o Státní správě hmotných rezerv. Jejich expozici v pavilonu Z stojí za to si prohlédnout – mobilní laboratoře, tlakovou komoru či kontejnery na přežití.

V době pandemie rozšířila SSHR kapacitu nemocničních lůžek

 Na jaře roku 2020 zakoupili asi 2000 lůžek, z toho 1500 standardních a 500 na intenzivní péči. Ihned je poskytli nemocnicím, zhruba 800 šlo do nemocnic polních a 1000 ks do klasických nemocnic po celé republice. Díky tomu, že se rozšířila kapacita nemocnic stávajících, nebylo nakonec naštěstí zapotřebí využít lůžek v nemocnicích polních. „V tuto chvíli jsou polní nemocnice zrušeny, lůžka z nich jsou vrácena a zbylá část je nadále v nemocnicích bezplatně zapůjčena až do dubna příštího roku,“ vysvětluje Bc. Jakub Linka, tiskový mluvčí  SSHR. Na základě usnesení vlády totiž mohou nemocnice lůžka využívat bezplatně celý další rok po skončení nouzového stavu. Jen pro zajímavost – lůžka pochází od českých výrobců a cena jednoho se pohybuje od 50 do 60 tisíc korun.

Respirátory, roušky, antigenní testy i rukavice – vše je třeba mít na skladě

Podobně jako lůžka má Státní správa hmotných rezerv k dispozici i ochranné prostředky. „Během druhé vlny pandemie jsme vydali ze svých zásob více než 32 milionů ochranných zdravotních pomůcek v celkové hodnotě přesahující půl miliardy korun,“  upřesňuje Bc. Jakub Linka. Nouzové zásoby přitom pomáhaly všude, kde bylo potřeba. I v domovech pro seniory nebo v Klokáncích. V současnosti má SSHR k dispozici cca 170 milionů kusů ochranných pomůcek.

Záchranné týmy ocenily po tornádu speciálně vybavené kontejnery

Koncem června bylo na Hodonínsku a Břeclavsku nasazeno celkem 27 kusů techniky, zejména vyprošťovací kontejnery, elektrocentrály, čerpadla nebo kontejnery nouzového přežití. Podle Linky si obyvatelé obcí zasažených tornádem dokázali zajistit náhradní dočasné bydlení, ale záchranné týmy na místě musely fungovat – a k tomu jim právě mohlo sloužit také 6 kontejnerů nouzového přežití. Mají  kuchyňku, toaletu i sprchu a k vidění jsou i na letošním veletrhu PYROS v pavilonu Z. Kromě nich zde najdeme také mobilní chemickou laboratoř, mobilní elektrocentrálu nebo třeba speciální tlakovou komoru, která je schopná bezpečně převézt nebezpečný náklad, jakým je například granát.


 

Datum: 7.10.2021 18:25:00

Současně také


Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště