Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

ISET
24.-27.5. 2023

Mezinárodní veletrh bezpečnostní techniky a služeb

Vězeňská služba má na ISETu premiéru a budí zájem návštěvníků

 

Letos poprvé se na veletrhu ISET a Pyros prezentuje Vězeňská služba ČR pavilonu F. Vězeňská služba České republiky je ozbrojený bezpečnostní sbor, který zajišťuje výkon vazby a výkon trestu odnětí svobody, eskorty vězněných osob, ochranu pořádku a bezpečnosti při výkonu soudnictví a správě soudů a při činnosti státních zastupitelství a Ministerstva spravedlnosti.


V expozici předvádí například původní exkortní vozidlo i řadu současných, pancéřované vozidlo i exkortní autobus. Tam jsou převáženým osobám promítány šoty ze všech věznic v ČR.  Dále mohou návštěvníci vidět vybavení cel, a to jak pro výkon trestu, tak i vazební. Zajímavý je také časový rozvrh vězňů a také například snímky z rentgenu, které ukazují spolknuté předměty. „Dále jsou vystaveny nepovolené předměty, které vězni propašovali do věznice, ale i výrobky vězněných osob, které zhotovili při své činnosti. Jde mimo jiné o výrobky z kovo – různé krbové náčiní, držáky na lahve apod. K vidění je také výstroj používaná v rámci služby, ale i vězeňské oblečení. Cílem naší prezentace je i nový nábor do vězeňské služby. Máme totiž podstav, situace je podobná jako u policie, celní správy i armády. O naši psychicky i fyzicky náročnou práci však mnoho lidí nemá zájem. Samozřejmě prostředí s odsouzenými není příjemné,“ řekl plk. Mgr. Jiří Ruprecht, ředitel vazební věznice Olomouc, který byl pověřen organizací expozice.

Jako všechna odvětví, i vězeňství prošlo a stále prochází vývojem. Jeho výkon odpovídá moderní době a plně respektuje důstojnost osobnosti odsouzených, ale zároveň plní potřebu ochrany společnosti. Vězeňství obsahuje široké spektrum odborných činností, které vykonávají nejen příslušníci VS ČR, ale také občanští zaměstnanci. „V ČR je 35 věznic, z nichž je deset vazebních. V současné době je čtyřtypové dělení v těchto věznicích na dohled, dozor, ostraha, zvýšená ostraha. Od podzimu letošního roku se tento systém změní na dvoutypový systém s různými stupni střežení. Jde o průlom v zařazování vězněných osob do výkonu trestu, který přinese zjednodušení a zefektivnění systému,“ doplnil plk. Ruprecht. V současné době se uvažuje, že bude postavena nová věznice v Jihočeském kraji, neboť tam zatím funguje jen věznice vazební – a to v Českých Budějovicích. O rušení věznic se zatím podle plk. Ruprechta neuvažuje, neboť současné jsou přeplněné nad rámec své kapacity. Nyní připadá na jednoho vězně čtyři metry čtvereční plochy, i když se v některých zařízeních může tato plocha ještě snížit.

Datum: 1.6.2017 17:08:00

Současně také


Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště