Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

ISET
24.-27.5. 2023

Mezinárodní veletrh bezpečnostní techniky a služeb

Milovníci veteránů přivezli dvě desítky užitkových historických vozů

 

Veteran Vehicle Club Březník Jana Sokola z Lamberka sdružuje zapálené fandy historických vojenských i civilních vozidel, kteří zaujali návštěvníky veletrhu ISET  dvacítkou funkčních vozů. „Je to kolekce, kterou posháněl náš člen Miroslav Procházka. Z nejstarších vozidel je tu k vidění džíp, Dodge a Ford Canada, je tu například těžká technika Tatra 813, 138 a 148, GAZ 69, Robur, Praha V3S, k zajímavostem patří i hasičská Škoda Superb nebo polní kuchyně,“ říká na volné ploše nedaleko pavilonu Z člen klubu Ivan Bazala.

„Osobně tu mám Tatru 805, ale všechny zapůjčené stroje jsou krásné tím, jak si jich lidé váží a jak o ně pečují,“ dodává milovník veteránů, který je členem veteránském hnutí od roku 1985. Také potvrzuje, že většina majitelů vozů se snaží co nejvíce uvádět auta do původního stavu s cílem ukázat lidem jejich eleganci a funkčnost i po padesáti nebo sedmdesáti letech. „Proto jsme i na veletrhu ISET. Náš klub pořádá kromě dětských dnů různá setkání a vlastivědné vyjížďky. V tak silné sestavě jsme se po dlouhé době setkali podruhé,“ konstatuje Ivan Bazala s tím, že většina zapůjčených vozů pochází od milovníků veteránů z Vysočiny a Jižní Moravy. Všichni jsou také členem Unie klubů užitkové a vojenské historické techniky České republiky, která u nás sdružuje příznivce historických vozidel v 34 klubech.

Výstavu veteránů na brněnském výstavišti doplňuje historická expozice Československého červeného kříže, která dokumentuje aktivity této organizace ve Velké Británii v letech 1940 až 1945. Pod dohledem sestřičky v dobové uniformě je možné prohlédnout si, jak vypadaly léky, medicínské nástroje, leukoplasti a další praktické věci, patřící do tehdejší zdravotnické výbavy v terénu i anglických nemocnicích, a to včetně různých příruček první pomoci z třicátých let v českém a anglickém jazyce. Zájemci o tuto problematiku se také na místě mohou dozvědět více o práci spolku, jenž byl pokračovatelem exilového sdružení Československá pomoc a který v roce 1940 obnovila československá exilová vláda. Tehdejší Československý červený kříž se dělil na jednotlivé odbory, které zajišťovaly pomoc československým občanům nejen v ošetřovatelství, zdravotnictví a sociální oblasti, ale také v kultuře a společenském životě, ve výchově československé mládeže v exilu i ve finančních záležitostech.

 

Datum: 1.6.2019 10:08:00

Současně také


Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště