Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

ISET
24.-27.5. 2023

Mezinárodní veletrh bezpečnostní techniky a služeb

IDET zahájili prezident Zeman a ministr Stropnický

 

Je třeba zvýšit výdaje na obranu a dále podpořit české zbrojařské firmy, shodli se hosté oficiálního zahájení 14. mezinárodního veletrhu IDET.


Účast ministra obrany je na zahajovacím ceremoniálu veletrhu IDET již tradicí, ale letos zde poprvé v historii vystoupil také prezident České republiky. Martin Stropnický i Miloš Zeman se shodli, že je v současné obtížné mezinárodní situaci nezbytné zvyšovat výdaje na obranu a IDET je ideální příležitostí ukázat občanům, čím je armáda vyzbrojená a na co jdou jejich daně. „Armáda a Ministerstvo obrany ČR na IDETu výrazně spolupracují, beru to jako samozřejmost a především budu rád, když IDET navštíví co nejvíce občanů. IDET má několik rozměrů a nejprve chci říci, jak je nesmírně důležité, aby naši občané věděli, že mají armádu, co dělá, jak je vyzbrojená - aby věděli, na co jdou jejich daně. V současné poměrně složité bezpečnostní situaci je to tím důležitější,“ prohlásil ministr Stropnický a pokračoval: „Jak všichni víte, probíhá modernizace armády. V posledních dvou letech jsme disponovali solidním rozpočtem, který nám umožňoval rozvoj, a já udělám všechno pro to, aby tento rozvoj pokračoval.“ Zdůraznil odhodlání dostát závazku do roku 2020 zvýšit výdaje na obranu na 1,4 % HDP a v následujících pěti letech až na 2 % HDP. „Občas jsem tázán, kam tyto peníze jdou a kdo nás nutí tolik vydávat na obranu. Nikdo nás nenutí, je to naše slovo muže, je to v náš prospěch a tyto peníze nikam neputují, jsou určeny naší armádě. Tlak je na to, abychom my sami byli schopnější a razantnější ve vývoji, v početních stavech i výzbroji a schopnostech našich vojáků a vojákyň,“ konstatoval ministr. Efektivní akvizice armády podpořil také prezident Zeman, který tempo zvyšování investic na obranu pokládá za příliš nízké. „Se skromností, která je mně vlastní, bych rád připomněl, že za doby mého premiérování po celé čtyři roky Česká republika v daleko obtížnějších ekonomických podmínkách vydávala 2 % HDP na obranu, nikdo se tomu nedivil a nikdo to ani zvlášť nechválil, protože se to považovalo za samozřejmost,“ poznamenal prezident.

Oba řečníci se věnovali také spolupráci s českým obranným a bezpečnostním průmyslem. Martin Stropnický připomněl, že ministerstvo na podporu českých firem jen letos pořádá 27 cest, během nichž se navštíví 40 zemí. „Víme, že pro naše výrobce je referencí, když jejich výrobky používá naše armáda. Naší strategií je kupovat všechno, co lze, doma, a chci v tom pokračovat do budoucna.“ Ministr také zdůraznil, že se našemu zbrojnímu průmyslu velmi daří, v roce 2013 exportoval hodnotu 7,6 mld. korun a loni už to bylo téměř 20 miliard. „K těmto úspěchům gratuluji a přeji všem našim podnikatelům a výrobcům, stejně jako vojákům a pořadatelům, aby letošní IDET byl velice podařený,“ uzavřel Stropnický.

Také prezident Zeman vyzdvihl vysokou kvalitu českých firem zbrojního průmyslu a podpořil myšlenku, že české armádě mají výzbroj a výstroj dodávat především české firmy. „Pozvání na IDET, jsem přijal rád, protože se domnívám, že zbrojní průmysl je průmysl jako každý jiný a zbrojní exportéry je třeba podporovat jako každé jiné,“ prohlásil na zahájení a upozornil také na největší současnou překážku zbrojního exportu. „Licenční politika někdy naprosto nevhodným způsobem omezuje náš export do takzvaných bezpečných neboli neembargovaných zemí pod záminkou, že je zde riziko reexportu do zemí už nikoli tak bezpečných. Já na to vždy říkám: co je vám do toho? Vy vyvážíte do bezpečných zemí, a co s tím ty bezpečné země dále udělají, to už je jejich a nikoli naše věc,“ uvedl Miloš Zeman. Závěrem popřál české armádě a českému zbrojnímu průmyslu mnoho úspěchů a ujistil je svojí plnou podporou.

Jménem pořádající společnosti Veletrhy Brno na zahájení vystoupil její generální ředitel Jiří Kuliš. Ve svém projevu poděkoval za spolupráci všem partnerům v čele s ministerstvem obrany a zdůraznil rostoucí význam bezpečnostních veletrhů v kontextu napjaté mezinárodní situace. „Tyto veletrhy jsou službou pro obě strany. Obranný a bezpečnostní průmysl zde může transparentně nabídnout své nejnovější technologie bezpečnostním složkám a současně bezpečnostní složky si mohou vybrat to nejlepší, co na trhu existuje pro posílení naší bezpečnosti. Ideální svět dobra bohužel neexistuje. Proto musí existovat armáda, bezpečnostní složky i bezpečnostní veletrhy. Věřím, že veletrhy IDET/PYROS/ISET přispějí k posílení naší bezpečnosti.“

Zahajovací ceremoniál proběhl na volné ploše před pavilonem P a doprovodil jej přelet letky vzdušných sil Armády ČR ve složení C-295 CASA, JAS-39 Gripen a L 159 ALCA. Slavnostního přestřižení pásky se ujali Miloš Zeman, Martin Stropnický, Jiří Kuliš a spolu s nimi náčelník Generálního štábu Armády ČR Josef Bečvář, 1. náměstek policejního prezidenta ČR Martin Vondrášek, náměstek GŘ HZS ČR František Zadina a prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek. Vedle dalších hostů byli na zahájení přítomni také zástupci armádních delegací z patnácti zemí Evropy, Asie, Afriky a Jižní Ameriky.

Datum: 31.5.2017 17:15:00

Současně také


Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště