Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

ISET
24.-27.5. 2023

Mezinárodní veletrh bezpečnostní techniky a služeb

Hasičský záchranný sbor ČR předvede výcvik profesionálních hasičů

 

Letošní ročník veletrhu PYROS představí činnost Hasičského záchranného sboru ČR hned v několika rovinách. Tradiční stánek v pavilonu F představí jednu ze speciálních činností, kterou hasiči zajišťují. Jedná se o hasiče-lezce. Příslušníci HZS JmK z řad členů hasičů-lezců provedou návštěvníky historií i nejaktuálnějšími trendy této velmi náročné a specifické práce. Díky vystaveným fotografiím a videozáznamům ze zásahové činnosti i výcviku hasičů-lezců si mohou zájemci udělat představu o tom, jaké situace musí tito specialisté zvládat. Představen bude také unikátní lezecký polygon, který byl letos v dubnu otevřen na Učilišti požární ochrany ve Velkém Poříčí.

Součástí expozice stánku HZS ČR bude i prezentace zaměřená na zpracování prostorových dat u HZS ČR – GIS a zájemci si budou moci prohlédnou také mobilní operační středisko včetně datových podkladů firmy Gina. Na ploše stánku bude také umístěna nově pořízená technika, konkrétně nová mobilní chemická laboratoř, chemický kontejner s ukázkou stanoviště dekontaminace a nová cisternová automobilová stříkačka se zadní řiditelnou nápravou.

Technika ze Záchranného útvaru Hlučín bude prezentována v exteriéru výstaviště na ploše G1. Návštěvníci si mohou prohlédnout univerzální dokončovací stroj UDS – 214/114, víceúčelový stroj HUDDIG 1260C a CZS 40/12000 S3 TITÁN.

Tradiční ukázky v IDET ARENĚ na letošní akci zajistí Záchranný útvar HZS ČR. Předvede zde činnost a obsluhu cisternové zodolněné stříkačky CZS 40 S3. Jedná se o kolové vozidlo na podvozku Tatra T815-7 8x8 o délce 11 metrů a šířce 2,5 metrů. Cisternová zodolněná stříkačka je konstruována pro nasazení v prostředí s vysokou mírou ohrožení obsluhy, podvozku a hasicí technologie a ve složitých terénních podmínkách. Zejména při lesních požárech a v místech s možností výskytu nevybuchlé munice, tlakových lahví, v chemických  a petrochemických provozech. Kabina je odolná proti mechanickému poškození na úrovni balistické ochrany ve stupni 2 (2 a/b dle STANAG 4569) a vybavena filtroventilací.

Součástí expozice PYROS bude v den zahájení veletrhu 13 kusů techniky, která byla spolufinancována z IROP a je nově zařazena mezi technické prostředky HZS ČR. Konkrétně se jedná o:

 • CAS-lesní hasicí speciál
 • velkokapacitní požární cisterna na dopravu vody
 • úpravna vody – kontejner
 • mobilní elektrocentrála 30 až 80 kVA
 • osvětlovací souprava
 • speciální automobilový žebřík s kloubovým ramenem a pracovním košem nad 30 m zách. v. - AZ 30
 • souprava pro nouzové zastřešení obytných budov, plachty, stavební dřevo a prostředky pro výztuže a statistické zpevnění budov
 • pásové rypadlo
 • tahač s podvalníkem
 • speciální automobilový žebřík s kloubovým ramenem a pracovním košem nejméně 35 m zách. v. - AZ 40
 • vyprošťovací automobil do 30 t
 • dopravní automobil – pro evakuaci a nouzové zásobovaní obyvatel obcí
 • pásové vozidlo pro pohyb ve sněhu

Letos budou mít návštěvníci v rámci pavilonu F jedinečnou možnost přímo sledovat výcvik jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů z Jihomoravského kraje ve vyprošťování u dopravních nehod. Výcviku se zúčastní celkem 44 dobrovolných hasičů z jednotek předurčených pro tuto činnost a 47 příslušníků HZS JmK. Výcvik bude vždy ve dvou výukových blocích pro příslušníky HZS JmK a pro členy jednotek JSDH dopoledne a odpoledne.

Závěrečný den letošního PYROSu bude věnován především rodinám s dětmi, ale na své si přijdou i dospělí návštěvníci. Výše popsané expozice budou zajištěny i v sobotu 1. 6. 2019. V pavilonu Z se v tento den koná Den bezpečnosti – Záchranáři dětem. V rámci soutěžních stanovišť, která pro děti připravilo Krajské sdružení hasičů JmK, HZS JmK, Krajské ředitelství PČR JmK, ZZS JMK, Městská policie Brno, Technické muzeum v Brně, VUT Brno si mohou malí návštěvníci alespoň trochu „osahat“, co jednotlivé subjekty dělají. Na místě bude i největší skákací hrad – hasičské auto. Součástí programu bude také součinnostní ukázka projektu AED (11:30 a 14:30 hodin) a v prostoru první galerie bude od rána velké sportovní klání TFA dětí z řad mladých sportovců z celé České republiky. U pavilonu G budou moci zájemci porovnat náročnost disciplín TFA v provedení dospělých sportovců. V pavilonu Z si mohou návštěvníci prohlédnout slavnostní prapory sborů dobrovolných hasičů a jejich krásu si vychutnají během jejich slavnostního průvodu. Novinkou bude také produkce Planetária Morava. V informační zóně svoji činnost představí Nadace Krtek, Nadace Hroch, Popálky nebo Klára pomáhá a především pro seniory bude určen stánek MPSV, kde najdou veškeré informace k projektu Seniorská obálka, který vznikl právě v Jihomoravském kraji. Zájemci o historii si přijdou na své v sekci, která představí alespoň ve fotodokumentaci historii profesionálních hasičů v Brně, kteří letos slaví 155. výročí svého vzniku. Zajímavé bude jistě i nahlédnutí do historie sborů dobrovolných hasičů Jihomoravského kraje.

Datum: 16.5.2019 8:57:00

Současně také


Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště