Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

ISET
24.-27.5. 2023

Mezinárodní veletrh bezpečnostní techniky a služeb

Drony horkým tématem IDETu 2015

 

Bezpilotní prostředky jako atraktivní a stále šířeji využívaná technika nechyběly ani na brněnském výstavišti. V rámci doprovodného programu v IDET Aréně se třikrát denně představovaly návštěvníkům a o perspektivách jejich využití jednali odborníci na doprovodném semináři.


Seminář “Vývoj, výroba a perspektivy užití bezpilotních prostředků v ČR” na veletrhu IDET uspořádal státní podnik Vojenský technický ústav. „Jednali zde především výrobci bezpilotních prostředků a firmy, které se touto problematikou zabývají, dále představitelé vysokých škol, Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu z Prahy - Letňan, Národní radiofrekvenční agentury NARFA, která má na starosti příděl kmitočtů pro Armádu ČR, zástupci Úřadu pro civilní letectví, kteří řeší legislativu, a samozřejmě některé z firem, které se zabývají výrobou komponent bezpilotních prostředků,“ informoval organizátor setkání Jiří Kuzdas, ředitel úseku speciálních zástaveb a bezpilotních systémů Vojenského technického ústavu letectva a protivzdušné obrany.

V České republice je jediným výrobcem bezpilotní prostředků právě Vojenský technický ústav letectva a protivzdušné obrany, který se jejich vývojem a výrobou zabývá již třicet let. Proto v minulosti nechyběly ani na veletrhu IDET. „Vystavovali jsme zde například bezpilotní prostředek Sojka, který v Armádě ČR létal dvanáct let, a jiné. Ale pravdou je, že v současné době tato oblast zažívá velký boom. Dostává se k nám řada prostředků rotarového typu zejména čínské, ale i jiné provenience a jde o velice zajímavý artikl. Některé české firmy tuto techniku nakupují a různě modifikují,“ uvedl Jiří Kuzdas.

Drony mají široké civilní i vojenské použití, od zpracování různých filmových dokumentů a záznamů, které využívá například Hasičský záchranný sbor a Policie ČR, až po vojenský průzkum a střežení objektů, například skladů zbraní a munice. „Bezpilotní prostředky se využívají třeba při ostraze vojenských kempů v Afghánistánu. Zúčastnili jsme se akce ve Vrběticích, kde vybuchl muniční sklad a náš prostředek tam létal tři měsíce ve prospěch pyrotechniků Policie ČR. Náš ústav vyvíjí a vyrábí také křídlaté prostředky, které slouží pro nácvik střelby například raketových vojsk,” dodal Jiří Kuzdas. Budoucnost této techniky je podle něj obrovská a důvodem je hlavně úspora finančních prostředků. „Provoz velkého vrtulníku stojí 60 až 80 tisíc korun za letovou hodinu, ale tady jsou finanční náklady téměř zanedbatelné. Bezpilotní prostředky se mohou uplatnit při rutinních pracích jako sledování rozsáhlých stavebních akcí – staveb přehrad, mostů, dálnic apod., a především v krizových situacích jako jsou třeba velké požáry, kde snižují nutnost riskovat lidské životy.“

Schopnosti bezpilotních prostředků mohli všichni návštěvníci veletrhu ocenit v živých ukázkách. Vojenský technický ústav zde prezentoval bezpilotní rotorový univerzální systém (BRUS) s kolmým startem a přistáním, který může být nasazen pro cílený a efektivní letecký monitoring. Může létat až po dobu jedné hodiny a sofistikované vybavení pro denní a noční leteckou dokumentaci jej řadí mezi špičkové výrobky své kategorie. S nákladem o hmotnosti 1 až 2 kilogramy je schopen létat až do vzdálenosti 10 kilometrů. „Dnešní legislativa to ovšem neumožňuje, čili pouze ve vojenských prostorech. Lze ho řídit v poloautomatickém nebo automatickém režimu, takže operátor může předem naprogramovat trajektorii, po které letí. Právě tento bezpilotní prostředek byl nasazen v muničním areálu Vrbětice, kde nalétal více než 70 letových hodin,“ informoval Jiří Kuzdas.

Datum: 21.5.2015 15:30:00

Současně také


Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště