Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

ISET
24.-27.5. 2023

Mezinárodní veletrh bezpečnostní techniky a služeb

Městská policie Brno má speciální člun

 

Městská policie Brno na bezpečnostních veletrzích vystavuje už 15 let. V rámci pavilonu F a v doprovodném programu představuje práci svých strážníků, v letošním roce je hlavním záměrem prezentace poříční jednotky. Kromě kompletní výstroje potápěče i záchranáře je k vidění motorový člun Pioner Multi a vůz Škoda Kodiaq vybavený záchrannými prostředky.


Náhon na všechna čtyři kola a silný dieselový motor tohoto vozu umožňuje vlečení člunu i jeho vytahování na hůře přístupných místech. Návštěvníci nejvíce obdivují plavidlo Pioner Multi severské výroby, které je přímo uzpůsobené pro práci záchranných složek. Zajišťuje vysokou stabilitu při plavbě i při nakládání raněných. Usnadňuje mu to sklopná příď, díky níž lze zachraňovanou osobu pohodlně vsunout do lodi. Je vyrobeno z pevného odolného polyethylenu a přepraví až deset osob.

Řídit člun mohou jen absolventi zkoušek

Právě u člunu jsme se setkali s ředitelem Městské policie Brno Lubošem Oprchalem a vznesli na něj dotaz ohledně oprávnění řízení. „Tento člun musí řídit pouze takový člověk, který absolvuje školení a zkoušky u státní plavební správy, a získá osvědčení vůdce malého plavidla. U nás s ním může jezdit každý člen poříční jednotky tak, aby byla zajištěna zastupitelnost, “ přiblížil ředitel. Dodal také, že člun je primárně používán na brněnské přehradě, ale pomocí přívěsného vozíku jej lze převézt i na jiné vodní plochy. Samozřejmě s ohledem na hloubku vody. Na říčním úseku by se například motor mohl rozbít.

Kontrolují, vyprošťují, spolupracují…

Co vlastně zajišťuje Poříční jednotka Městské policie Brno? Vykonává kontrolní a hlídkovou činnost k ochraně a bezpečnosti osob i majetku, a to se zaměřením na vodní plochy města Brna, zejména na oblast brněnské přehrady. Provádí také kontrolu měření ledu a podílí se rovněž na zamezení zakázaného rybolovu, lovu a pytláctví. Vzhledem ke strmým břehům části brněnské přehrady je mnohdy zásah ze člunu efektivnější a technicky méně náročný než z okolních komunikací. Častokrát strážníci zajišťují i uplavané loďky nebo odstraňují z vodní plochy utonulou zvěř, stromy či jiné překážky. Samozřejmě v případě povodní jsou strážníci poříční jednotky nasazeni do záchranných prací a spolupracují s jinými složkami IZS.

Datum: 31.5.2019 13:32:00

Současně také


Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště