Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

ISET
24.-27.5. 2023

Mezinárodní veletrh bezpečnostní techniky a služeb

Celní správa ČR odhalí pachatele za pomocí psů i rentgenů

 

Celní správa ČR spadá pod Ministerstvo financí a na rozdíl od Policie ČR ji nezajímá stíhání osob, nýbrž kontrola zboží. A to jak po stránce celního řízení, tak daňového řízení. Jedná se například o nelegální převoz nebezpečných odpadů, zakázaných látek, jako jsou drogy, zbraně, ohrožené druhy rostlin a zvířat, ale i kulturní památky, duševní vlastnictví, padělky apod. Jejich expozici najdeme v pavilonu F, ale část techniky je k vidění i na volné ploše. Jde o statické ukázky techniky – velkokapacitní rentgen, nový zavazadlový rentgen a mobilní laboratoř. Velký zájem o jejich praktické ukázky v akci je také v IDET aréně.

Dynamický zásah i skvěle vycvičení psi

„Předvádíme dynamické ukázky, například to, jak Celní správa kontroluje a zastavuje vozidlo, které nereaguje na výzvu. Naše mobilní skupina je v ukázce zastavuje dynamicky a snaží se zneškodnit ujíždějící pachatele. Také zde máme ukázku vyhledávání zájmových látek našimi služebními psy. To, co by člověk musel velmi složitě hledat, je pes díky svým dispozicím a mnohem lepšímu čichu během pár sekund zjistit,“ vybírá z programu zajímavosti Lada Temňáková, mluvčí Celní správy ČR JmK.

Celní správa ČR má psy vycvičené pro hledání drog, lihovin, zbraní, bankovek, tabáku a podobně. K výcviku se nepoužívají žádná vybraná plemena psů, spíš jde o vlastnosti, aby štěně bylo zvídavé, hravé, aportovalo a bylo čilé. V Heřmanicích má správa vlastní výcvikové středisko, které působí pod světovou celní organizací. A jelikož je na velmi dobré úrovni, jezdí sem na cvičení kynologové např. z Ruska, Izraele a Peru.

Staň se i ty celníkem/celnicí

Celní správa ČR má informační stánek v pavilonu F a je zde expozice zaměřená na činnost protidrogového oddělení. Na místě se také návštěvníci mohou u personalistů informovat o možnostech zaměstnání u této státní instituce. Tak jako u ostatních služebních poměrů, i u Celní správy je nutné projít přijímacími testy, osobnostními i fyzickými. V rámci zaměstnání však existují i administrativní funkce, které se řídí Zákoníkem práce. Například v oblasti vymáhání exekucí a daňových úniků pracuje řada zástupkyň něžného pohlaví. Zkušení personalisté vám poradí, jaká základní kritéria musíte splnit, a vysvětlí vám výhody zaměstnání u této bezpochyby důležité instituce.

Datum: 31.5.2019 13:32:00

Současně také


Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště