Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

InDent
- - -

Mezinárodní dentální konference s výstavou

Ergonomie v ordinaci aneb zacvičte si s námi - Bc. Eliška Krajáková, Mgr. Pavla Formanová

 

sobota 27. 5. 2017, 13,00 – 14,00

Skoro každý z nás se již setkal s bolestí zad. Dentální hygienistky, zubní lékaři a asistentky mají větší náchylnost k bolestem páteře, a to z důvodu často vynucené pozice při ošetřování pacienta. Cíl: Popsat ergonomické principy a požadavky v zubní ordinaci. Zjistit k jakým následkům a proč dochází při nedodržování ergonomických principů u dentálních hygienistek, asistujících zdravotních sester a zubních lékařů. Následky týkající se především bolesti zad popsat. Uvést preventivní opatření, kterými se zamezí vzniku bolesti zad. Metodika: Šetření probíhalo pomocí dotazníků pro ZL, DH, a ZS. Výsledky: K nejdůležitějším datům z analyzovaného dotazníku patřilo, že po pěti letech práce ve stomatologické praxi má 56% DH a asistentek bolesti krční páteře a 40,5% ZL po pěti letech trpí bolestí bederní páteře. Pouze 12,6% ZL a 8,9% DH a asistentek uvedlo, že nepociťují žádné bolesti. 93% ZL a 86,2% DH a asistentek si myslí, že práce ve stomatologii je fyzicky náročná, ale pouze 40% dotázaných ZL a 26% DH a asistentek uvádí, že provádí protahovací cviky během dne. Závěr: Fyzická kondice ZL a DH je jednou z nejdůležitějších složek pro chod úspěšné zubné ordinace. Podle výzkumu, bohužel, fyzická stránka těla není vždy zcela v pořádku a většina stomatologických pracovníků pociťuje bolesti zad. Proto je důležité se v této oblasti zaměřit hlavně na prevenci. Díky ergonomickému vybavení, správnému držení těla při ošetření a provádění preventivního cvičení (to i během dne v zubní ordinaci) lze předejít zdravotním komplikacím.

Bc. Eliška Krajáková

Vzdělání

  • 2012 – 2013 Univerzita Pardubice, Fakulta chemicko-technologická
    dokončený první ročník v oboru Zdravotní laborant, získání přehledu o průběhu práce v laboratoři
  • 2013 – 2016 Univerzita Karlova v Praze, 3. Lékařská fakulta
    Studijní obor: Dentální hygienistka, získán titul Bc.
  •  2016 2018 Česká zemědělská univerzita
    Studijní obor: Výživa a potraviny (Magisterský studijní program)

Praxe

Současná pracovní pozice: Dentální hygienistka v zubní ordinaci NaturDent

Pracovní zkušenosti v rámci studia:   práce zdravotní sestry v zubní ordinaci, práce dentální hygienistky v soukromých ordinacích např. u MUDr. Dušánka (Trutnov), Dental Karlín (Praha), Stomatologie Rokoska (Praha), NaturDent (Praha), parodontologie (Trutnov, MUDr. Horáková), práce s přístrojem Vector, preventivní programy ve školkách a školách, práce s pc dokumentací, PC DENT, XDent

Přednášková činnost na téma Ergonomie pro stomatologické pracovníky v rámci Pražských dentálních dnů 2016 a Vinohradském stomatologickém dnu 2016.

Datum: 16.12.2016 8:54:00

Hlavní partner


Mediální partner


Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Facebook

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště