Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

VEGA má premiéru v Brně

 

V pavilonu P nepřehlédnete žlutého obra, který má oprávněné ambice zařadit se mezi exportně nejúspěšnější výrobky českého obranného průmyslu. Obrněný transportér VEGA, který vyrábí a vystavuje společnost SVOS Přelouč, kombinuje vysoký standard balistické a anti-explosivní ochrany s výbornými jízdními vlastnostmi a manévrovatelností v obtížném terénu. Díky tomu se uplatní i v nejnebezpečnějších teritoriích současného světa jako vozidlo pro komfortní přepravu posádky, materiálu a k plnění dalších logistických a podpůrných úkolů.

„Vystavujeme finální verzi vozidla, která vzhledově nedozná už žádných změn, rozdíly budou pouze ve vybavení a doplňkovém příslušenství na míru zákazníka. Prototyp již absolvoval podnikové zkoušky, ale čekají ho ještě kontrolní testy a vojskové zkoušky,“ říká konstruktér vozidla VEGA Tomáš Francouz. Podvozek víceúčelového vozu s pohonem 4x4 se koncepčně podobá vozu Tatra, ale byl konstruován tak, aby zajistil odolnost proti vibracím, vysokou průchodivost v terénu i bezúdržbový provoz. Speciálně byl vyvinut systém zavěšení kol, který umožňuje přímo z kabiny zvýšit světlou výšku vozidla i nájezdové a výjezdové úhly.

Vývoj novinky probíhal od roku 2007 a jeho hlavním cílem bylo vozidlo s nejvyšší možnou ochranou posádky. „Některé části balistické odolnosti jsme řešili za podpory státu, konkrétně ministerstva obrany a ministerstva průmyslu a obchodu. Na veletrhu chceme předvést, co firma SVOS dokáže, a zároveň ukázat i výsledek této spolupráce v oblasti výzkumu a vývoje,“ uvedl  generální ředitel společnosti SVOS Přelouč Jaroslav Černý. Přímému srovnávání s konkurencí se bránil s tím, že každé vozidlo je jiné, ale zdůraznil vysokou úroveň pancéřování, které odolá i protitankovým střelám, a možnost aktivní ochrany vozidla VEGA řízené počítačovým systémem. Konstruktér Tomáš Francouz byl sdílnější: „Víme, že vlastnosti našeho vozidla jsou minimálně srovnatelné s konkurencí. Třeba Pandur má nižší balistickou ochranu a předčíme jej také v průjezdnosti terénem.“
K přednostem české novinky patří rovněž výhodná cena a modularita. Dle přání zákazníka je možné základní verzi doplnit o zbraňové systémy, které změní obranné vozidlo v bitevní, ale v nabídce jsou také doplňková příslušenství pro ambulanci, policii, pozorovací vůz apod. Adaptabilní vozy VEGA na silnici uhánějí rychlostí až 110 kilometrů v hodině a dojezd mají přes 1000 kilometrů.

„Na veletrhu IDET vystavujeme s cílem předvést naši novinku veřejnosti a ukázat, co se vytvořilo v České republice. Jsme exportní firma, takže zde chceme oslovit případné zahraniční návštěvníky a zahraniční delegace, jejichž požadavkům by naše vozidlo mohlo vyhovovat. Zatím mohu říci, že VEGA vzbudila velkou pozornost a vedeme obchodní jednání s prvními zájemci,“ konstatoval Jaroslav Černý.

IDET 2011

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Facebook

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště