Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

IDET
24.-26.5. 2023

Mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky

V Brně na IDETu se představilo bojové vozidlo Gerlach. Zetor nově oblíknul uniformu

 

Traktory od Zetoru zná celý svět. Letos na brněnském veletrhu IDET představili zástupci Zetor Engineering tříletý výzkum, jenž vyústil v nové obrněné vozidlo Zetor Gerlach 4x4. V expozici se ukázal odborné veřejnosti s dálkově ovládaným zbraňovým systémem. Za sebou má nově i střelecké testy.


Vozidlo Zetor Gerlach ATV 4x4 je jedním z nejmodernějších konceptů této třídy a je určeno pro moderní ozbrojené síly. Vozidlo je navrženo z hlediska bezpečnosti a doposud nevídané ochrany posádky a mobility. „Vše vzniklo před třemi lety v Brně a už tehdy jsme vozidlo nové generace navrhovali tak, aby i za deset let splnilo nejpřísnější požadavky armády,“ řekl Tomáš Kurtanský manažer komunikace a kontaktu pro média Zetor Engineering Slovakia.

Díky důrazu na vysoké úrovně ochrany i ergonomie, má vozidlo předpoklady co nejvíce snížit vibrace a hluk. Na hlavních částech se podílel patnácti členný tým. „Cílili jsme na ochranu posádky, proto je vozidlo Gerlach zařazeno v ochranných kategoriích A3 a B3. To znamená, že přečká výbuch osm kilo TNT. Vůz můžeme samozřejmě upravit a bezpečnostní kategorii snížit nebo zvýšit. Nižší variantu pak využijete jako zásobní nebo policejní vozidlo,“ vysvětlil Manažer projektu Pavel Bušta.

Do vozidla o rozměrech podobných ocelového kontejneru a velikosti kol jako sedmiletého dítěte se vejde šestičlenná posádka. V průlezu je pak dodatečné místo pro případného sedmého člena posádky ‒ střelce. Vnitřní prostor navíc umožňuje, aby si vojáci vzali balistiku, vybavení i osobní zbraně s sebou.

Na silnici dosahuje Gerlach rychlosti až 125 km/hodinu. „Protože chceme vyrábět centralizovaně, tak bychom z Brna mohli odebírat vyrobené podvozky,“ dodal Kurtanský. Předností je zadní oddělený nákladový prostor o objemu 2,3 metrů krychlových, kde lze uložit osobní věci posádky, munici, kanystry s palivem a vodou.

Autor textu: Vojtěch Labuda

Datum: 29.5.2019 17:15:00

Současně také


Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Facebook

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště