Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

IDET
24.-26.5. 2023

Mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky

STV GROUP připravila unikátní prezentaci jak v pavilonu P, tak na venkovní ploše

 

Návštěvníci viděli průřez výrobním portfoliem skupiny i ukázku produktů zahraničních partnerů. Mezi exponáty nechybělo nově zaváděné vozidlo americké armády JLTV ani obrněné vozidlo COBRA CZ MRAP.

Na ploše před pavilonem P se pod vlajkou STV GROUP představila hned dvě zajímavá vozidla. „Poprvé máme v České republice v živé ukázce nově zaváděný automobil americké armády Joint Light Tactical Vehicle (JLTV) americké společnosti Oshkosh Defense, pro niž jsme výhradním zástupcem na českém a slovenském trhu. Americká armáda přezbrojuje z legendárních Hummerů na tuto platformu a postupně by měla odebrat více než 64 tisíc vozidel,“ informoval tiskový mluvčí STV GROUP Mikuláš Klang. JLTV je zároveň jedním z adeptů na nové lehké útočné vozidlo pro české výsadkáře a k vidění byl i v akci na veletržním terénním polygonu. Vyznačuje se především nekompromisními jízdními vlastnostmi a bezkonkurenční průchodností terénem, stejně jako vysokou balistickou odolností. 

Druhým zajímavým venkovním exponátem byl obrněný vůz COBRA CZ MRAP. Ten rozvíjí prověřený koncept vozidla COBRA 2 tureckého výrobce Otokar, přičemž nabízí zvýšenou ochranu posádky proti výbuchům a palným zbraním. „Je to sice vozidlo kategorie MRAP, ale stále jde o relativně lehkou platformu. Toto balisticky vysoce odolné vozidlo by mělo být dovyvíjeno a vyráběno v České republice,“ uvedl Mikuláš Klang, podle kterého by šlo o verzi pro středoevropský trh. V rámci partnerství společností STV GROUP a Otokar má v České republice navíc vzniknout logistické, servisní a školicí středisko, což by snížilo pořizovací náklady i cenu životního cyklu.

Ve vnitřní expozici STV GROUP prezentovala zejména vlastní produkci, a to jak velkorážovou a ženijní munici, tak výstroj. Z produktů dodávaných Armádě ČR to byly třeba náboje ráže 155 mm pro použití v nově pořizovaných samohybných houfnicích CAESAR 8x8, granáty do pancéřovek RPG a kontejnerová střela Križná sloužící k dálkovému zaminování prostoru. „Raketa Križná je v armádních zkouškách. Měla by být podepsána rámcová smlouva na dodávky těchto raket do české armády, která s nimi získá velmi zajímavou schopnost. Kontejnerová střela obsahuje čtveřici protitankových min a v praxi to vypadá tak, že z vrhače je vystřelena raketa, která se v určené vzdálenosti rozpadne na čtyři miny. Ty se na padáčcích snesou a zaminují plochu v daném rozptylu,“ popsal Mikuláš Klang.

Moderní výstroj prezentovala sesterská společnost STV GROUP a. s. Fenix Protector.  Návštěvníci veletrhu si mohli vyzkoušet balistickou vestu VOBU, která aktuálně prochází armádními zkouškami a během příštího roku bude dodávána českým ozbrojeným silám jako standardní prvek balistické ochrany každého vojáka. Díky vysokému stupni modularity lze vestu přizpůsobit podle specifik daného úkolu. Vesta navíc při zachování maximálního možného komfortu splňuje a dokonce překračuje požadavky na balistickou odolnost stanovenou ministerstvem obrany. Spolu s vestou byl vystaven také nízkoprofilový nosič plátů NPNTV, kterým byl nedávno vystrojen 43. výsadkový pluk.

„IDET 2021 je pro nás velmi úspěšný. Kolegové z obchodu byli neustále vytíženi a organizace byla příkladná. Ze společenského hlediska to byl návrat k normálu a známka toho, že se věci vrací do starých kolejí, kdy je každý business postavený na osobních vazbách. Podle toho, jak byl obsazen náš stánek, si troufnu říci, že to pro STV GROUP bude velmi úspěšný ročník,“ zhodnotil veletrh Mikuláš Klang.

 

 

Datum: 8.10.2021 16:30:00

Současně také


Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Facebook

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště