Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

IDET
24.-26.5. 2023

Mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky

SKUPINA, a.s.: Nový Zetor Gerlach, spojovací vozy i izolovaný transport pacienta


Jsem rád, že můžeme na letošním veletrhu IDET ukázat nové obrněné vozidlo Zetor Gerlach 4x4 výrobce Zetor Engineering. Je to evropský produkt, vyrábí se v Brně, nejzazší vzdálenost dodávaného komponentu je 1000 km, což je úžasné, jelikož nejsme závislí na dodávkách z mnohatisícových vzdáleností,“ pochvaluje si armádní generál ve výslužbě Josef Bečvář, prezident společnosti SKUPINA, a.s.

ZETOR GERLACH – silák pro boj a přežití v terénu

 „Je to vozidlo vybavené balistikou, proti-minovou ochranou a podle mého názoru odpovídá požadavkům vojáků, kteří odjíždí do zahraničních misí, kde musí být chráněni jak proti balistice, tak proti kladeným minám,“ doplnil prezident. Současná váha vozidla je kolem 13 tun, mezi jeho přednosti patři výborná průchodivost terénem, ať už jde o sníh, vodu či bahno. Kroutivý moment je 1300 Nm, má tedy obrovskou sílu. Je to vozidlo pro 6 vojáků s plnou výbavou, není tedy třeba žádné doprovodné vozidlo. Vše, co voják potřebuje pro boj a pro přežití v terénu, si může vzít s sebou. „Jedná se navíc o modulární vozidlo, takže zákazník se může rozhodnout, zda ve voze bude velitelské stanoviště, pozorovací stanoviště, sanitní úprava nebo jiná další modifikace. My jsme schopni vozidlo připravit tak, jak si zákazník řekne, tedy na míru,“ vyzdvihuje další benefity Josef Bečvář.  

Spojovací i dílenské vozy na míru

Velký zájem v expozici SKUPINA, a.s. je také o modifikaci vozů Toyota, konkrétně dílenské vozidlo, které ještě více rozšiřuje využití těchto vozů v české armádě. Dále jde o spojovací vozidlo Ford Ranger, dodávané do polské armády, kde je zajímavá zejména jeho zadní část se spojařskými prostředky. Ve stejné konfiguraci je lze umístit i do vozidel značky Toyota užívaných českou armádou. Pod hlavičkou SKUPINA, a.s. je prezentuje společnost Glomex Military Supplies. Zatímco Glomex je účastníkem veletrhu již více než 10 let, společnost SKUPINA, a.s. se zde prezentuje jako celek poprvé.

Bezpečný převoz nakaženého pacienta

Dalším z exponátů, které nepřehlédnete, je EpiShuttle prezentovaný společností Lufthansa Technics, se kterou provádí SKUPINA, a.s. údržbu letounu Airbus A319. Je to speciální lůžko PTU – Patient Transport Unit, výrobené firmou EpiGuard. Prezentovaná úprava umožňuje převoz těžce nakažených pacientů (např. Ebolou či Covidem) mezi ostatními pasažéry. Pokud je tedy zapotřebí transportovat infikovanou osobu běžným letadlem nebo VIP letadlem, převáží se na této izolované jednotce intenzivní péče, která slouží k tomu, aby nemoc nepronikala do okolí.

 

Datum: 8.10.2021 8:57:00

Současně také


Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Facebook

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště