Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

IDET
24.-26.5. 2023

Mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky

Rheinmetall – mobilní robotický pes Lassy je spojkou mezi vozidlem a vojákem


Ano skutečně. Na expozici společnosti Rheinmetall najdeme vedle tradičního krasavce v oblasti bojových vozidel Lynx také super pomocníka na čtyřech nohách. Má přezdívku Lassy, je to robotický dálkově ovládaný „pes“ a ideálně doplňuje komunikační schéma na bojištích blízké budoucnosti. Rheinmetall Robotics L je jeden ze tří prototypů, který může nést různé moduly pro průzkum, ochranu, detekci, plnit řadu dalších úkolů a být nápomocný vojákům. Je schopný ovládat drony, nést kamery i zbraně. “Lassy je poslední novinkou, která funguje jako prodloužená ruka mezi vozidlem a vojáky, jako jejich spojka,“ vysvětluje Oliver Mittelsdorf, viceprezident pro prodej společnosti Rheinmetall a dodává: „Je potřeba, aby bojové vozidlo mělo kolem sebe jakousi pod-armádu pomocníků s různými čidly a zbraněmi, kteří ho podporují a doplňují. Myslím si, že vzájemná komunikace je naprosto zásadní a klíčová pro úspěch na soudobých moderních bojištích.

    

Lynx – větší síla, větší prostor, více možností

Právě tímto sloganem uvádí společnost Rheinmetall svůj model bojového vozidla pěchoty LYNX K 41.  Na minulém veletrhu IDET byla v útrobách předchozího krasavce pořádaná tisková konference, v letošním roce se LYNX KF41 vrací v novém konceptu s maximálním počtem operačních možností. POHYB – zaručuje, že vždy zůstanete mobilní. PŘEHLED – Lynx sbírá, vyhodnocuje a třídí data. ÚTOK – Lynx umožňuje okamžitou reakci na nepřátelský útok, během níž vytváří nové příležitosti pro protiopatření. Rheinmetall nabízí v Lynx nejlépe pohyblivý prostředek s komplexní senzorickou výbavou, s možností útoku nezávisle i ve spolupráci s ostatními jednotkami.

Lynx míří na nové trhy – a má větší ráži

Společnost Rheinmetall je v oblasti bojových vozidel Lynx poměrně aktivní na českém trhu, na Slovensku i v Austrálii. Díky jejich modularitě se dostala společnost i do užšího výběru tendru americké armády na volitelně řízená posádková vozidla, kde byl mj. požadavek na kanon větší ráže. Místo běžně dodávaných 30-35 mm se jedná o ráži 50 mm.  Nyní je vše v experimentálním stádiu, nicméně je to právě zásluhou modulárního systému Lynx, který umožňuje relativně jednoduše stávající kanon nahradit větším. 

Na IDETU se daří

Další novinkou, která na veletrhu před dvěma lety nebyla, je minomet Ragnarok ráže 120 mm.  Je jednoduše instalovatelný na BVP, pásová či kolová vozidla. Jak o minomet, tak o Lynx i robotnického psa je na expozici v pavilonu P velký zájem. „Těší mně, že zde vidím tolik lidí, je opravdu plno. Celý můj tým, všichni obchodníci, jsou rádi, že jsou zde zpátky. To je to, co je nejzábavnější, potkávat se se zákazníky. Jsem rád opět v ČR a moc rád jsem zpátky v Brně. Těším se na to, jak se bude celé výběrové řízení vyvíjet a na další příležitosti,“ uzavírá Oliver Mittelsdorf.

 

 

 

 

Datum: 6.10.2021 17:05:00

Současně také


Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Facebook

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště