Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

IDET
24.-26.5. 2023

Mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky

OteSound může být první česká společnost, která vynese na nízkou oběžnou dráhu satelit


Společnost OteSound, s.r.o., přivezla na brněnské veletrhy zcela výjimečný exponát. Jde o odzkoušený funkční vzorek kapalinového raketového motoru PEPEk-1 spolu s konceptem experimentálního čtyřmotorového raketového dronu, který dokáže vynést na nízkou oběžnou dráhu satelit s kapacitou až 250 kg. S tímto mimořádným projektem se můžete seznámit ve Start-up Innovation Pavilionu.

"Snažíme se prezentovat raketový dron, který by měl sloužit jako testovací aparatura první české rakety," představil exponát společnosti OteSound, s.r.o. její manažer MUDr. Filip Otevřel Ph.D. a potvrdil, že jde o dlouhodobý cíl. Využití společnost spatřuje především v dopravě strategických satelitů na oběžnou dráhu ryze českým dopravním systémem a v rychlé dopravě strategického materiálu na určené, řádově stovky kilometrů vzdálené, místo s využitím suborbitální verze. "Zařízení je určené pro každého, kdo chce v budoucnosti dopravit malý satelit na oběžnou dráhu. Ten, kdo si pořídí takové zařízení, vyhne se využívání služeb nadnárodních společností,“ potvrdil Filip Otevřel.

Společnost spatřuje významný benefit v tom, že Česká republika by se mohla zařadit mezi země, které jsou schopné vynést užitečný náklad na oběžnou dráhu. "V současné době je obrovský boom malých satelitů a na to je navázaný velký rozvoj start-up projektů podobných nám, které se právě snaží vyvinout a provozovat nosiče těchto malých satelitů. Rodí se obrovská konkurence," říká Filip Otevřel a prozradil, že mají ambice do deseti let vyvinout a provozovat moderní raketový dron.

Za doplnění jistě stojí, že koncept samotného nosiče i raketových motorů klade důraz na jednoduchost designu, uživatelskou přívětivost a opakované použití komponent s cílem maximalizovat spolehlivost a minimalizovat náklady na vývoj, výrobu i provoz.

    

    

 

 

Datum: 6.10.2021 15:22:00

Současně také


Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Facebook

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště