Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

IDET
24.-26.5. 2023

Mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky

Ministerstvo obrany - sekce průmyslové spolupráce zajišťuje expozici a podporuje komunikaci


Ministerstvo obrany a Armáda ČR má na výstavišti své nezastupitelné místo, vyhrazené v pavilonu P. Na chodu celé prezentace se podílí kolem 300 příslušníků, zhruba dvacetičlenný tým je ze sekce podpory průmyslové spolupráce, která má mj. na starosti komplexní zajištění expozice. Jejího vedoucího Mgr. Matěje Nováka jsme zastihli na stánku.

Jak dlouho připravujete výstavní expozici?

Příprava expozice Idetu začíná de facto už rok dopředu, poté co se sestaví koordinační výbor složený ze zástupců civilní části rezortu obrany, zástupců armády a dalších přidružených složek, jako např. Univerzity obrany a podobně. Začínáme pracovat na konceptu a připravuje se architektonický návrh, nejintenzivnější činnost pak probíhá asi 3-4 měsíce před výstavou.

Mezi vaším týmem panuje pozitivní atmosféra, těšili se vaši kolegové na veletrh?

Určitě. Vojáci i studenti UO, se kterými jsem měl možnost hovořit, mi shodně potvrzovali, že je to pro ně výborná zkušenost. Mají možnost podílet se na prezentaci „navenek“, hovořit s lidmi z řad veřejnosti, odborníků, firem i kolegů například z ozbrojených sil Slovenské republiky. Pro vojáky napříč útvary i věkovými kategoriemi je účast na tomto veletrhu cennou zkušeností.

Na který exponát jste vy osobně hrdý a pyšný?

Je to můj osobní názor, ale jsem velmi hrdý a pyšný na to, že vojáci dostávají nové lehké terénní automobily Toyota Hilux, protože za mne je to tažný kůň každodenního života vojáka. Bez tohoto typu vozidla by vojáci těžko fungovali a jsem rád, že konečně mají k dispozici pěkné moderní vozidlo. Samozřejmě nové techniky je více a těším se, až budou útvary dostávat nové houfnice Caesar a další zařízení, která zase posunou armádu dále a umožní nám plnit spojenecké závazky a udržovat krok v rámci aliance.

Vaše sekce je primárně zaměřena na spolupráci obranného průmyslu s armádou, můžete nám přiblížit tento úkol?

Rád bych zmínil jeden z mého pohledu důležitý aspekt - český obranný průmysl má svůj zvláštní význam v tom, že nejenom pro Armádu ČR důležité mít co největší počet dodavatelů z domácích zdrojů (ať už z hlediska bezpečnosti dodávek nebo ekonomických a societálních benefitů pro ČR), ale je to důležité i z hlediska exportu. Devadesát procent firem českého obranného průmyslu totiž profituje z exportu. Byť naše armáda odebírá dost produktů z tuzemska, je oproti jiným zemím malá a proto je zde celkově pro dodavatele menší potenciál. Pokud se český obranný průmysl snaží exportovat, první, na co se zahraniční delegace ptají je, zda výrobek má i česká armáda a jak je s ním spokojená. Reference domácího uživatele jsou velmi důležité pro rozhodovací proces v zahraničí. Jedná se o statisícové, milionové i miliardové zakázky, které pro náš stát mají význam. Proto podporujeme komunikaci armády s obranným průmyslem, zprostředkováváme ho jako sekce podpory průmyslové spolupráce.

Poskytujete i zpětnou vazbu výrobcům?

„Ano, snažíme se, aby vojáci dostávali nejlepší produkty, které náš průmysl nabízí a zároveň aby náš průmysl věděl, kam se bude armáda vývojově ubírat, co chce rozvíjet, jaké jsou její zkušenosti z misí v zahraničí. Operační realita je totiž úplně jiná než cvičení doma na Libavě. Typická obrovská lekce pro vojáky i techniku byl například Afghánistán.

 

Datum: 7.10.2021 16:35:00

Současně také


Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Facebook

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště