Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

IDET
24.-26.5. 2023

Mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky

Meopta představuje novinky pro armádu

 

Přerovská společnost Meopta patří k předním světovým výrobcům optické techniky, tedy systémů pro zpracování světla a obrazu využívaných nejen ve vojenské oblasti. Veletrh IDET, kde Meopta prezentuje své nové projekty, navštívil také 87letý majitel společnosti Paul Rausnitz.

Čechoameričan Paul Rausnitz má pro Přerov podobný význam, jako měl pro Zlín Tomáš Baťa. Rodák z Jablonce nad Nisou a držitel několika vojenských medailí za aktivní odbojovou činnost během druhé světové války převzal v roce 2013 rovněž medaili Za zásluhy o stát v hospodářské oblasti. Když Paul Rausnitz v devadesátých letech vstoupil do zadluženého podniku, podařilo se díky jeho investicím zachránit zadluženou firmu a nastartovat její úspěšný rozvoj. Dnes roční tržby společnosti Meopta dosahují dvou miliard korun a zásluhou širokého portfolia, které pomáhá vykrýt výpadky trhu v jednotlivých segmentech, stále rostou. “Za první čtyři měsíce letošního roku nám vzrostl obrat o 12 procent. Za celý rok očekáváme růst obratu o 15 až 20 procent a stejné tempo chceme udržet i v následujících letech,“ uvedl na brněnském výstavišti Paul Rausnitz. Meopta je dnes klíčovým přerovským zaměstnavatelem. V areálu, kde sídlí také její joint venture se společností Siemens Meomed s ročním obrat okolo 200 milionů korun a meziročním růstem o 30 procent a další spřízněné firmy, nachází práci téměř čtyři tisíce zaměstnanců.

Asi desetinu obratu firmy v současnosti představuje vojenská technika. „V této oblasti úzce spolupracujeme s Českou zbrojovkou Uherský Brod, a to i v projektech do zahraničí. Na veletrhu IDET prezentujeme tři stěžejní projekty určené primárně pro naši armádu: komplet optického vybavení pro útočnou pušku, vybavení pro kulomet minimi a komplet optiky pro přesnou ostřelovací pušku. Připravujeme také binokulár, který umožňuje měřit vzdálenost a je následně napojen na balistický kalkulátor,“ informoval generální ředitel společnosti Vítězslav Moťka. Jak zdůraznil, dodávka výrobku pro českou armádu firma je naprosto nezbytnou podmínkou jeho úspěchu na zahraničních trzích. „Proto je důležité klást na podporu spolupráce státu a firem větší důraz. My jsme připraveni reagovat na potřeby armády konkrétním vývojem. Pokud bychom znali plány armády do budoucna, můžeme investovat do vývoje nových výrobků, ale když se parametry dovíme až ve vyhlášeném tendru, sice jsme schopni je splnit, ale nemáme výrobek na skladě jako někteří velkovýrobci ve světě,“ vysvětlil Moťka.

Dokladem konkurenceschopnosti Meopty s předními světovými výrobci jsou její úspěchy v komerční oblasti. Neustále roste prodej sportovní optiky, kde Meopta loni utržila rekordních více než 400 milionů korun. Vzrostl hlavně prodej puškohledů pro myslivce a dobře si Meopta vedla i na poli speciálních dalekohledů určených pro sportovní střelbu či pozorování přírody. Do její produkce patří také vojenské puškohledy, zaměřovače a přístroje pro noční vidění, speciální optické systémy pro tanky a obrněná vozidla. Značnou část sortimentu tvoří dodávky pro digitální projekce, polovodičový průmysl nebo medicínskou techniku. „Tři roky po sobě jsme v zisku, ale obzvlášť cenné je, že nám neustále rostou investice, které dnes dosahují 150 milionů korun ročně. Máme vlastní vývoj přímo v areálu, vše zajišťujeme sami na jednom místě a veškerý zisk je investován do dalšího rozvoje,“ říká Vítězslav Moťka. Více než 85 procent produkce Meopty dnes míří do zahraničí, zejména zemí EU, USA, Izraele a Švýcarska.

Datum: 20.5.2015 16:30:00

Současně také


Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Facebook

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště