Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

IDET
24.-26.5. 2023

Mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky

Lehký SOKOL létá na pomoc raněným

 

Prezentace Armády ČR je nedílnou součástí veletrhu IDET. Na volné ploše K láká návštěvníky ke shlédnutí lehký vrtulník polské výroby SOKOL W-3A. Tento dvoumotorový vrtulník, vyrobený v roce 1996, je nasazen v reálném provozu 24 hodin denně a používá se k záchraně osob a převozu raněných.


Podle leteckého technika prap. Bočínského je hlavní výhodou lehkého vrtulníku jeho schopnost rychle přistát téměř kdekoliv, ať už jde o špatně dostupný terén nebo třeba pastvinu s dobytkem. Vrtulník má rotor přes 15 m se speciálním odmrazovacím systémem, což mu umožňuje startovat takřka za každého počasí, samozřejmě s ohledem na dohlednost.

A jak probíhá taková záchranná akce? Ve vrtulníku je přítomna minimálně pětičlenná posádka – v kabině kapitán, palubní technik a navigátor, vzadu pak lékař a zdravotní sestra. Při náročných zásazích cestuje také záchranář. Podle Bočinského má vrtulník maximální rychlost 260 km/h, většinou se však pohybuje rychlostí max. 230 km/h. Obsah jeho nádrže, cca 1700 l, by měl vystačit na zhruba tři hodiny letu. A jak je lehký tento lehký typ? Prázdný váží 3300 kg, jeho maximální vzletová hmotnost je necelý dvojnásobek, tedy 6400 kg.

Datum: 29.5.2019 17:45:00

Současně také


Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Facebook

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště