Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

IDET
24.-26.5. 2023

Mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky

Všestrannost Javelinu umožňuje jediné zbrani působit ve více misích z různých platforem

 

Javelin se stále vyvíjí jako nejvšestrannější a nejničivější zbraňový systém na světě určený pro boj zblízka. Protitanková střela odpalovaná z ramene postupuje směrem ke schopnostem montáže na platformu, a nabídne tak bojovníkovi vysoce mobilní, v boji vyzkoušenou zbraň.

Uzpůsobení Javelinu k odpalování z platformy dále ilustruje všestrannost stávajícího zbraňového systému Javelin. Nasazení je možné na široké škále pozemních, leteckých i námořních platforem. Pro toto použití je standardní (nemodifikovaná) konfigurace integrována na vzdálenou zbraňovou stanici (RWS) nebo věž s obsluhou či bezobslužnou, a to pomocí jednoduché ​​integrační sady. Sada se skládá z elektronického rozhraní, kabeláže a mechanického upevnění. Pro podporu systému se používají standardní RWS a senzory, displeje, ovládací prvky a napájecí zdroje vozidla či platformy.

Javelin byl integrován do mnoha platforem a vozidel pro ukázky či testování a je v provozu na několika platformách a taktických pozemních vozidlech u amerických a spojeneckých sil. Použití na vozidlech se uplatňuje např. u americké vojenské brigády „Stryker“ v USA.

Optimalizovaná trajektorie Javelinu, automatické navádění a vysoká průraznost poskytují bezkonkurenční ničivou sílu proti těžkým i lehkým obrněným vozidlům i široké škále „měkkých“ a nepravidelných cílů. Systém může účinně zasáhnout cíle ve vzdálenosti od 65 metrů do 4 kilometrů za použití patentované technologie “fire-and-forget” (vystřel a zapomeň) k navádění střel na cíl. Infračervený hledáček umožňuje denní i noční provoz za každého počasí, což spolu se sofistikovanými algoritmy pro zpracování signálu, sledování a navádění poskytuje vysoce přesné nasazení a robustní odolnost vůči obraně v prostředí moderního bojiště.

Javelin svou nízkou hmotností a „měkkým odpalem“ umožňuje bezpečné použití i z uzavřených prostorů pro odpal z ramene a minimalizuje potenciální dopady při odpalování z platforem. V kombinaci s flexibilitou a vynikajícím naváděním typu fire-and-forget umožňuje Javelin mimořádný bojový výkon v městském prostředí. Funkcionalita fire-and-forget umožňuje Javelinu použití typu “shoot-on-the-move” (střelba za pohybu), což je funkčnost, která byla úspěšně prokázána. V současné době probíhají průzkumy, jejichž cílem je kompletně definovat operační stránku těchto funkcionalit.

Javelin zůstane ve výbavě americké armády až do roku 2050 a v současné době prochází dramatickou modernizací ke snížení hmotnosti a nákladů při současném zlepšení výkonu. Bojová připravenost Javelinu byla za mnoho let bojových operací dobře zdokumentována a prokázána. Javelin si udržel mimořádně vysokou míru operační pohotovosti a úspěšnost nasazení v celé řadě operačních prostředí. Patří mezi ně operace ve vysoké a nízké nadmořské výšce, stejně jako extrémní nepříznivé povětrnostní podmínky.


O JAVELINU

Javelin byl poprvé nasazen v roce 1996 a je nejvšestrannějším a nejničivějším přesným zbraňovým systémem odpalovaným z ramene či z vozidel, určeným k ničení tanků i jiných cílů. Dosud bylo vyrobeno více než 45 000 raket a 12 000 odpalovacích zařízení (CLU - Command Launch Unit). Protitankový komplet Javelin zaznamenala od svého počátečního nasazení řadu technologických změn, aby lépe čelila stále novým hrozbám.

Javelin, který vyrábí společný podnik firem Raytheon a Lockheed Martin, byl rozsáhle a ve velké míře využíván v bojových operacích v Afghánistánu i v Iráku. Americkými a koaličními silami bylo úspěšně provedeno přes 5 000 nasazení. Javelin Joint Venture je oceňovaný podnik, jemuž se v roce 2015 dostalo uznání od Ministerstva obrany USA za jeho vynikající úspěchy v poskytování operační podpory bojovníkům s nejvyšší mírou úspěchu mise a taktické operační připravenosti.

Datum: 30.5.2019 16:22:00

Současně také


Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Facebook

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště