Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

IDET
24.-26.5. 2023

Mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky

Inovativní exponáty si odnesly ocenění Zlatý IDET 2021


V letošním roce byly opět uděleny ceny Zlatý IDET. Ocenění si odnesly vozidlo TITUS 6x6 KOVS, 3D radar ReGUARD a zbraňová stanice RCWS MANTIS. Čestné uznání za inovativní výrobek získal hasicí přístroj T4N s hasivem 3M Novec 1230. Osobností Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu se stal profesor Svatopluk Zeman, uznávaný vědec v oblasti energetických materiálů.


Kolové obrněné vozidlo Titus

Vozidlo Titus je uzpůsobeno pro strategickou přepravou s vysokou balistickou a protiminovou odolností. Mimo jiné se vyznačuje vysokým stupněm ochrany posádky a zároveň velmi dobrou mobilitou a průchodivostí těžkým terénem díky podvozku Tatra 6x6 s centrální nosnou rourou a s nezávisle zavěšenými vzduchem odpruženými polonápravami.

Taktické obrněné vozidlo lze vybavit různými tzv. mission kits, tedy soupravami různého vybavení pro mise a různá operační prostředí. Vozidlo je rovněž díky kompatibilitě s moderními zbraňovými stanicemi, vhodné pro uzpůsobení potřeb uživatele. 

Vozidlo Titus (Tactical Infantry Transport & Utility System) je výsledkem spolupráce společností TATRA DEFENCE VEHICLE, TATRA TRUCKS a francouzského výrobce speciální obranné techniky NEXTER SYSTEMS

3D radar ReGUARD

Radar ReGUARD od společnosti RETIA je víceúčelový 3D radar pro detekci a současné sledování pozemních cílů a pomalých nízko letících cílů s malou odraznou plochou. Radar totiž prohledává prostor pomocí elektronického vychylování paprsku.

Radar ReGUARD je navržen pro dva základní způsoby použití: buď jako samostatné čidlo, nebo jako integrální součást komplexního systému. Dokáže se přizpůsobit přání zákazníka a povaze chráněného objektu, proto je velice vhodný pro řešení různorodých úloh. Díky výhradně polovodičové technologii radar zajištuje vysokou spolehlivost systému.

Zbraňová stanice RCWS MANTIS

Stanici lze ovládat dálkově a je navržená pro kulomety do ráže 12,7 mm a granátomety 30–40 mm. Zbraňová stanice je v neustálém provozu. MANTIS lze instalovat do obrněných vozidel nebo do vojenských plavidel, což zbraňové stanici umožňuje vysoce přesnou střelbu a ochranu perimetru na detekované cíle.

Zbraňová stanice CRWS MANTIS nabízí snadnou obsluhu a údržbu a také zvýšenou přesnost střelby podporovanou čtyřosou stabilizovanou konstrukcí. Stanice využívá také elektrooptický systém a díky volitelné integraci balistické ochrany může využívat laserový a radarový detekční systém v kombinaci s odpalovačem kouřových granátů. Výrobcem zbraňové stanice je společnost EVPÚ Defence.

Čestné uznání za inovativní výrobek

Porota se rozhodla udělit čestné uznání za inovativní výrobek hasicímu přístroji T4N s hasivem 3M Novec 1230 od společnosti EAF protec. Jde o inovativní výrobek světové úrovně v oblasti požární ochrany, který přispívá k ochraně životního prostředí. Jedná se o ruční hasicí přístroj konstruovaný s ohledem na ochranu životního prostředí.

Osobnost AOBP

Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu již tradičně udělila na veletrhu IDET ocenění Osobnost AOBP. Oceněným se stal profesor Svatopluk Zeman, uznávaný vědec v oblasti energetických materiálů. Profesor Zeman se narodil v roce 1942. V současnosti je akademickým pracovníkem, učitelem a školitelem Ústavu energetických materiálů Univerzity Pardubice a je také členem Vědecké rady její Chemicko-technologické fakulty. Po roce 1969 pro svůj postoj ke vstupu vojsk se musel vzdát své vědecké a akademické dráhy a odešel do východoslovenského národního podniku Chemko Strážske, kde se jako samostatný výzkumný pracovník podílel na zavedení výroby hexogenu a následně i oktogenu. Oblastí jeho současné vědecké činnosti je studium chemického mikromechanismu iniciace energetických materiálů i vývoj nových výbušnin. Je autorem stovek vědeckých prací a více jak 160 patentů. Podle analytiků Stanfordovy univerzity patří pan profesor do skupiny 2% nejcitovanějších vědců z jejich databáze, která obsahuje 160.000 jmen ze všech oborů.

Záslužný kříž ministra obrany pro Jiřího Kuliše

V průběhu zahajovacího dne bylo předáno také ocenění v podobě záslužného kříže ministra obrany ČR III. stupně generálnímu řediteli společnosti Veletrhy Brno Jiřímu Kulišovi. „Jde o vyznamenání resortu ministerstva obrany za dosavadní spolupráci a za podporu součinnosti, kterou Veletrhy Brno dělají. Jsem za to velmi rád, protože veletrh je takový svatostánek nových technologií a podpory nejenom obrannému a bezpečnostnímu průmyslu. Této spolupráce si velmi vážím,“ řekl ministr Metnar při předávání. „Sloužím vlasti a veletrhům,“ prohlásil Jiří Kuliš, který byl vyznamenán za propagaci českého obranného průmyslu v rámci veletrhu IDET.

 

Datum: 7.10.2021 8:00:00

Současně také


Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Facebook

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště