Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

IDET 2021
6.-8.10. 2021

Mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky

IDET přinesl mnoho rozjednaných kontraktů

 

O hodnocení veletrhu z pohledu obchodních výsledků a rozvoje mezinárodní spolupráce jsme požádali Petra Hakla ze Sekce průmyslové spolupráce a řízení organizací Ministerstva obrany ČR.

Jak letošní IDET hodnotíte z hlediska nabídky firem i zájmu návštěvníků?
Na závěrečné hodnocení je ještě brzy, nicméně zdá se, že zájem o IDET opět stoupá. Letošní veletrh je jednoznačně daleko zajímavější než před dvěma lety. Jsou tu k vidění významné kusy bojové techniky, ať už BAE Systems CV90, nové pásové obrněné transportéry z Německa nebo další technika, o kterou je v naší armádě zájem. Velmi nás těší prezentace škol, výborný byl Kybernetický pavilon se soutěží středoškoláků, ale také tradiční účast ČVUT v Praze, kde jsou vynikající odborníci s výbornými výsledky v rámci mezinárodní spolupráce. Zajímavě se prezentovaly také naše výzkumné ústavy nebo státní podnik VOP, což je páteř našeho obranného průmyslu a nejspolehlivější dodavatel zbrojních technologií pro naši armádu i podle nové strategie vyzbrojování a podpory obranného průmyslu do roku 2025.

Po obchodní stránce tedy veletrh splnil očekávání?
Určitě, je tu mnoho rozjednaných kontraktů. Úspěšně zde vystavovaly i relativně malé společnosti, které ve svém oboru ovšem patří k velmi důležitým, třeba v segmentu bezpilotních technologií. Společnost Fiala Propellers vystavovala motory pro bezpilotní prostředky, o které je velký zájem v zahraničí, firma Evolving systems consulting představila autopiloty a protidronový systém, o které je zájem i v oblasti soudnictví, vězeňství nebo pro ochranu Pražského hradu. Protidronovou technologii vystavovala také turecká firma Aselsan, která má velmi pokrokové řešení. O tyto věci má zájem nejen česká armáda, ale i policie a resort spravedlnosti, protože do věznic se pomocí multikoptér dostávají drogy, zbraně, peníze a podobně.

Partnerskou zemí letošního ročníku bylo Turecko. Vznikl zde prostor pro jednání o konkrétní spolupráci?
Turecko bylo hlavním partnerem veletrhu s rozsáhlou a velmi zajímavou expozicí. Pro nás je to perspektivní partner. Jednali jsme poměrně obsáhle o problematice spolupráce mezi subjekty obranného průmyslu Turecka a České republiky. Připravuje se memorandum o porozumění mezi ministerstvy obou států. Turecko je spolehlivý partner i v rámci NATO, máme s ním velmi dobré styky a tady na veletrhu se prezentovalo mimořádným způsobem. Turecké firmy sem přivezly ukázat technologie, které se v České republice nevyrábějí, konkrétně například identifikační systém pro letectvo vlastní i cizí, letecké raketové technologie, avioniku, možnosti obrněné techniky, zbraňové systémy, munici, přesnou munici. Určitě je zde prostor pro nové kontakty.

Veletrh navštívily delegace z patnácti zemí. Jednali jste s nimi a případně s jakými výsledky?
Jednání se zahraničními delegacemi probíhala velmi intenzivně, velmi dobré výsledky byly dosaženy v jednání s delegací Švédska, se kterým máme mimořádné bilaterární vztahy dané už pronájmem jejich letadel Gripen. Rozvíjejí se zde i kontrakty na další zbraňové systémy jako je RBS-70, z české strany jsou v jednání dodávky útočných pušek BREN, kde se již testují vzorky.

Proběhlo také setkání v rámci zemí V4 a velmi intenzivní jednání byla vedena se Slovenskem, což je náš tradiční partner. Jednali jsme také s Evropskou obrannou agenturou EDA, která na veletrhu byla zastoupena zástupkyní ředitele pro průmysl a výzkum. V současné době se projednávají nové evropské iniciativy, ať už Evropský akční plán pro obranu nebo další připravovaná oblast známá pod názvem PESCO, což je zkratka pro Permanent Structured Cooperation. O tom všem se zde s EDA jednalo, což bylo velmi důležité.

Datum: 3.6.2017 8:58:00

Současně také

PYROS
6. - 8.10. 2021


ISET
6. - 8.10. 2021

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Facebook

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště