Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

IDET
24.-26.5. 2023

Mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky

Houfnice EVA slavnostně odhalena na IDETu

 

Samohybná houfnice s možností automatické střelby by se mohla uplatnit nejen ve slovenské, ale i v české armádě. Novinka je výsledkem spolupráce českého a slovenského zbrojního průmyslu a u příležitosti zahájení veletrhu IDET 2015 ji slavnostně odhalili ministři obrany obou zemí.


Houfnici EVA s ráží 155 milimetrů si návštěvníci prohlédnou na volné ploše před pavilonem P v expozici Ministerstva obrany Slovenské republiky.  Novinka z produkce společnosti KONŠTRUKTA-Defence z Dubnice nad Váhom má na trhu vyplnit mezeru mezi vyráběnými lehkými a těžkými houfnicemi. Jak na veletrhu IDET informoval generální ředitel společnosti Roman Ušiak, o houfnici EVA je již dnes velký zájem a výrobce ji chce nabídnout také české armádě.

Nový typ v sobě spojuje výhody lehkých houfnic, které lze přepravovat letadlem, a těžkých houfnic s automatickým nabíjením. Zbraň splňuje všechny standardy Společného balistického memoranda zemí NATO, takže není odkázaná na jeden typ munice, a je určena pro tříčlennou obsluhu – řidiče, velitele děla a nabíječe. Součástí je podvozek s pohonem šesti kol vyrobený ve společnosti Tatra Kopřivnice, takže jde o příklad česko-slovenské spolupráce.

„Ve smyslu programového prohlášení vlády podporujeme slovenský zbrojní průmysl. I proto se pravidelně účastníme zahraničních veletrhů, kde podporujeme slovenské výrobky. Houfnici EVA přeji, aby se uplatnila nejen v ozbrojených silách Slovenské republiky, ale i ve světě,“ prohlásil ministr obrany Slovenské republiky Martin Glváč, který spolu se svým českým protějškem Martinem Stropnickým slavnostně odhalil novinku na brněnském výstavišti.

KONŠTRUKTA-Defense je tradiční zbrojařský podnik, který se zabývá vývojem dělostřeleckých systémů. Vývoj nového typu trval jen devět měsíců, protože firma využila komponenty ze systému Zuzana 2, který v Brně také vystavuje. Nová houfnice má hmotnost 20,5 tuny, může ji tak přepravit například letadlo Hercules. Firma KONŠTRUKTA-Defense byla založena v roce 1953 jako nástupce vývojového oddělení Škodových závodů. Stroje vyrábí společnost ZTS a mateřskou společností je DMD Group v Dubnici nad Váhom.

Datum: 20.5.2015 10:00:00

Současně také


Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Facebook

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště