Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

IDET
24.-26.5. 2023

Mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky

Drony v Izraeli i ve Vrběticích

 

Čeští vojáci zatím mají ve své výzbroji pouze izraelské drony značky Raven a nyní testují tyto bezpilotní letouny z produkce USA. Raveny využívají čeští vojáci, kteří se  účastní misí v Afghánistánu. Česká armáda počítá s tím, že v budoucnu drony ještě hojněji využije, především pro průzkum terénu. Řekl to první zástupce náčelníka generálního štábu české armády Jiří Baloun na tiskové konferenci MO ČR, která se sukutečnila v rámci veletrhu IDET. Tyto bezpilotní letouny hojně na veletrhu prezentuje řada firem.


Podle Balouna se myšlenka využití bezpilotních letounů v armádě objevila již po druhé světové válce. Nejdále v jejich vývoji a výrobě jejich nejmenší formy - dronů, postoupili Izraelci. Jejich drony značky Raven řadí odborníci k těm lehčím, mají hmotnost do deseti kilogramů. Americký Scan Eagel je naopak těžší a čeští vojáci si na jeho využití teprve zvykají. Drony mají mnoho výhod, ale jsou podle Balouna poměrně nákladné. Využít je lze především na území, které je již ovládáno ze vzduchu, a to k monitoringu nebo mapování terénu. Některé z těchto strojů mohou nést rakety či další zbraně.

Svůj dron prezentuje na Idetu například brněnské vědecké výzkumné centrum CEITEC. Tým jeho vědců z Ústavu automatizace a měřící techniky již tři roky vyvíjí systém Cassandra. Tvoří jej pozemní roboti propojené se dronem, které kontroluje operátor s využitím speciální helmy. Pozemní roboti jsou určeni k mapování terénu. Plně automatický dron by je měl vystřídat za situace, kdy pozemní roboti narazí na překážku, kterou neumí zdolat. Patrně největší využití v ČR měly zatím drony ve Vrběticích na Zlínsku, kde byly použity po výbuchu v areálu muničních skladů k leteckému průzkumu.

Datum: 19.5.2015 16:37:00

Současně také


Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Facebook

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště